امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

رفرش ریت Refresh rate چیست ؟

Refresh rate یا انطباق تصویر در تلویزیون چیست ؟

عبارت Refresh rate، انطباق تصویر یا نرخ بروز رسانی قابلیتی است که باعث می‌شود مشاهده‌ی برنامه‌های ورزشی، فیلم های Youtube یا تلویزیون و حتی تصاویر متحرک را با کیفیت عالی ببینیم. برای اینکه در مورد این قابلیت اطلاعاتی کسب کنید، با ما همراه شوید. 

رفرش ریت در تلویزیون چیست ؟

در تمام LED ها مشکل محو شدگی یا Motion Blur در تصویر وجود دارد، به عبارتی زمانیکه تصاویر متحرک به نمایش در می آیند بخشی از رنگ و تصویر از بین می‌رود، البته این محو شدگی بسیار کم است و شاید برای برخی قابل دیدن نباشد، اما اگر از جمله افرادی هستید که این محوشدگی‌ها شما را آزار می دهد پس توصیه می کنیم که حتما در خرید تلویزیون به انطباق تصویر یا Refresh rate آن توجه کنید. Refresh rate این محوشدگی ها را از بین می برد. عبارت Refresh Rate یا نرخ بروزرسانی بیانگر دفعاتی است که تلویزیون تصویر را بروزرسانی می کند و به همین خاطر آن محو شدگی های تصویر دیگر وجود ندارد.

 

واحد Refresh rate رفرش ریت

 Refresh rate یا نرخ به روز رسانی پنل صفحه نمایش، با واحد هرتز بیان میشود. برای مثال عبارت 50 هرتز بیانگر نمایش 50 تصویر روی صفحه نمایش در هر ثانیه است. این واحد هرتز معمولا بر اساس استاندارد برق هر کشور اعلام می‌شود که بین عدد 50 تا 60 هرتز متغییر است.

رفرش ریت Refresh rate چیست ؟

رفرش ریت زمانی خود را نشان می دهد که شما در حال تماشای برنامه‌ی زنده یا بازی‌های ورزشی یا حتی دیدن تصاویر دلپذیر هستید که به کمک تصاویر می آید و آن را برای شما لذت‌بخش تر می کند؛ زیرا در این حالت سرعت فریم اصلی بالا می باشد.

میزان رفرش ریت Refresh rate

فیلم‌های سینمایی در بیشتر مواقع از نوع 24 فریم در ثانیه هستند، به همین دلیل در تماشای این موارد مشکل خاصی ایجاد نمی شود و فریم‌ها بسیار روان‌ نشان داده می شوند که البته گاهی اوقات همین روانی بیش از حد ممکن است آزار دهنده نیز باشد، در اینصورت می توانیم شدت انطباق تصویر را در تلویزیون تغییر دهیم یا حتی آن را خاموش کنیم. به طور کلی تفاوت تصویر بین پنل 60 هرتز و 120 هرتز به شکلی محسوس دیده میشود.

اگر شما می‌خواهید دو تلویزیون را بر اساس Refresh Rate‌  آن‌ها انتخاب کنید توصیه می کنیم حتما تلویزیونی انتخاب کنید که انطباق تصویر آن 120 هرتز است. بیشتر از 120 هرتز ممکن است اختلاف تصویر مورد نظر شما را نشان ندهد. بالا رفتن سرعت هرتز تلویزیون سرعت پخش تصاویر را بالا میبرد و خروجی بسیار خوبتری را به مخاطب نشان میدهد و همین موضوع در قیمت تلویزیون نیز تاثیر گذار است.

اصطلاحات Refresh rate

هنگام خرید تلویزیون برای درنظر گرفتن Refresh Rate‌  ممکن است با اعداد و ارقام متنوعی روبه‌رو ‌شویم. ما همواره عادت داریم که هر چه اعداد بالاتر باشند مسلماً کیفیت آن کار نیز افزایش می یابد، در مورد Refresh Rate‌  نیز این موضوع صادق است، یعنی هرچه عدد بالاتر باشد کیفیت نیز بالاتر است و در نتیجه قیمت محصول نیز افزایش می یابد. اما لزوما عددی که برای برای Refresh Rate  ذکر می‌شود عدد واقعی نیست و چه بسا فقط جنبه‌ی تبلیغات و جذب مشتری دارد.

مدتی است که سازندگان تلویزیون و صفحه نمایش تقریباً دیگر تمایلی برای ارائه‌ی اعداد و ارقام برای Refresh Rate ندارند و تقریبا آن را با اصطلاحات مختلف و به صورت کیفی بیان می کنند؛ به عنوان مثال، شرکت سامسونگ از عبارت Clear Motion Rate و عددی در جلوی آن است، استفاده می‌کند که ممکن است با مقدار انطباق تصویر پنل متفاوت باشد.

شرکت ال جی: LG TruMotion و LG Dynamic MCI

شرکت LG برای نرخ بروز رسانی محصولات خود از عبارت‌های LG TruMotion و LG Dynamic MCI استفاده می کند و اینکه این عبارت دقیقا با چه عددی برابر هستند توضیحی نداده است، اطلاعاتی که در مورد محصولات ال جی داریم این است که فناوری TruMotion ، نرخ به روز رسانی را تا 60 هرتز افزایش می دهد و درنتیجه باعث افزایش جزئیات و کاهش محو شدگی تصویر می شود. همانطور که پیشتر گفتیم شرکت ال جی اطلاعات دقیقتری ارائه نداده است به همین دلیل ممکن است در برخی مدل‌ها از پنل پیشرفته‌تر و در برخی موارد دیگر از پنل 60 هرتز استفاده کرده باشد. عبارت دیگری که LG برای انطباق تصویر تلویزیون‌هایش به کار می‌برد، عبارت Dynamic MCI  است. این فناوری از سیستم Backlight Scanning استفاده می کند و در کیفیت تصویر نقش مهمی را دارد. پس حین خرید تلویزیون ال جی دو عامل LG TruMotion و LG Dynamic MCI را در نظر داشته باشید.

LG TruMotion و LG Dynamic MCI در تلویزیون ال جی

لیست تلویزیون هایی که TruMotion و Dynamic MCI مناسبی دارند:

[table id=1 /]

Refresh rate و CMR در تلویزیون سامسونگ

CMR مخفف عبارت Clear Motion Rate است. این فناوری نور پس زمینه را کنترل کرده و فرم اضافی ایجاد می کند.  تلویزیون‌های سامسونگ با CMR 240 از پنل 120 هرتزی و یک پردازنده متوسط یا یک پنل 60 هرتزی و یک پردازنده قدرتمند استفاده می کند و این موضوع کیفیت تصویر تلویزیون های ساموسنگ را بالا برده و به همین دلیل است که افراد بیشتری به سمت خرید تلویزیون سامسونگ کشیده میشوند.

Refresh rate و CMR در تلویزیون سامسونگ

Picture Quality Index

مخفف عبارت Picture Quality Index ، PQI است. PQI در سال 2015 در تلویزیون های سامسونگ ایجاد شد. این فناوری نیز شاخص کیفیت تصویر را نشان می دهد و از عوامل مختلفی تشکیل شده است که بر کیفیت تصویر، وضوح تصویر، فرکانس تکرار تصویر و شکل صفحه موثر است. شاخص کیفیت تصویر از pqi100  تا pqi 2700 است. البته این میزان در Qled ها بیشتر است و به عنوان مثال Q70R 3300 است. برای محاسبه PQI در محصولات سامسونگ مشخصات دقیقی در دست نداریم و این موضوع بیانگر نوعی مقاومت در برابر عوامل جدید مانند شکل صفحه نمایش است؛ زیرا برای محاسبه‌ی میزان PQI از مکانیسم های تقویت تصویر مشابه استفاده می شود و ضرب در نرخ هرتز صفحه نمایش می شود.

محاسبه PQI

برای محاسبه‌ی PQI باید عوامل و فاکتورهای زیر را در نظر گرفت:

  • صفحه نمایش
  • رزولوشن
  • نویز یا پارازیت تصویر
  • روشنایی و کنتراست
  • منحی یا تخت بودن تلویزیون

لیست تلویزیون های سامسونگ با Refresh Rate بالا:

[table id=2 /]


Refresh rate در تلویزیون پاناسونیک

شرکت Panasonic از سیستم اسکن نور پس زمینه برای انطباق تصاویر بهره می گیرد. این شرکت با استفاده از یک پنل 120 هرتزی، میزان محو شدگی تصویر را کم می کند. البته باید گفت که این قابلیت برای تلویزیون‌های پلاسمای پاناسونیک ذکر نشده است.

لیست تلویزیون های پاناسونیک با Refresh Rate بالا:

[table id=3 /]

Refresh rate در تلویزیون شارپ

شارپ برای انطباق تصاویرش از Sharp AquoMotion استفاده می‌کند و در این مسیر روند صادقانه‌تری را نسبت به سایر شرکت‌ها در پیش گرفته است زیرا معمولا مقدار Refresh Rate  واقعی را نشان می دهد. این فناوری در مدل AquoMotion 960 مقدار Refrsh Rate را چهار برابر می کند و به پنل 240 هرتز می رساند.

Refresh rate در تلویزیون شارپ

لیست تلویزیون های شارپ با AquoMotion بالا:

[table id=4 /]

Refresh rate در تلویزیون سونی

شرکت سونی برای انطباق تصاویرش، از عبارت Sony MotionFlow بهره می گیرد. این شرکت معتقد است که این فناوری میزان Refresh Rate را تا چهار برابر افزایش می یابد. سونی از فناوری نور پس زمینه برای انطباق تصاویر استفاده می کند.

پیشنهاد میکنیم جهت خرید تلویزیون پاناسونیک، تلویزیون شارپ و تلویزیون سونی در سایت دبی کوچولو بر روی لینک های درج شده کلیک کرده و انواع مدل ها را به همراه قیمت مشاهده نمایید.

لیست تلویزیون های سونی با MotionFlow بالا:

[table id=5 /]

Auto Motion Plus

Auto Motion Plus ویژگی صاف کننده حرکت است، با فعال شدن این قابلیت در تلویزون فرآیند soap opera effect آغاز می شود و تصویر سرعت رفرش بالایی می یابد.در ادامه‌ی این فرآیند  سایه و تاری تصویر نیز از بین می رود. Auto Motion Plus  در تلویزیون هایی که برنامه های زنده‌ای پخش می کنند که با 30 فریم در ثانیه فیلمبرداری شده اند، بسیار مناسب است مانند فیلم های ورزشی‌ای که با 30 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شد، اما بیشتر فیلم ها با 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شوند و با این قابلیت قابل مشاهده نیستند.

نحوه‌ی تنظیم Auto Motion Plus  

ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که این قابلیت بر اساس نوع برنامه در حال مشاهده به طور خودکار روشن و خاموش می شود.

1. بروید به Settings> Picture > Expert Settings
2. Auto Motion Plus را انتخاب کنید.
3. بعد از انتخابAuto Motion Plus ، تنظیم را به حالت Offیا Custom تغییر دهید.
4. اگر Custom را انتخاب کنید، سه گزینه دیگر فعال می شود:

Blur Reduction (کاهش تاری)
Judder Reduction (کاهش لرزش)
LED Clear Motion

نحوه‌ی تنظیم Auto Motion Plus  

جمع‌بندی

همانطور که پیشتر گفتیم، سازندگان برای میزان انطباق تصویر اعداد و ارقام بالایی ذکر می‌کنند و در واقع مشخص نیست که این اعداد واقعی‌اند یا فقط برای جذب مشتری نوشته شده اند.
هر شرکت روش‌های متفاوتی را برای کاهش میزان پرش و محو شدن تصویر و ارائه‌ی تصویری روان استفاده می کند. ما توصیه می‌کنیم که هنگام خرید تلویزیون، توجه داشته باشید که میزان  Refresh Rate بیش از 60 هرتز باشد و تلویزیون سیستم روان‌سازی تصویر نیز داشته باشد، زیرا در اینصورت می توانیم بگوییم که میزان Refresh Rate، 120 هرتز است.

اگر دوستان شما نیز به موضوع این مقاله نیاز دارند میتوانید از طریق دکمه های زیر این مقاله را برای آنها به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن سوال در مورد این مقاله،میتوانید از طریق فرم زیر آن را مطرح کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید