امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

یکنواختی مشکی (Black Uniformity) در تلویزیون چیست؟

یکنواختی مشکی در تلویزیون چیست؟

شاید شما تاکنون عبارت یکنواختی مشکی در تلویزیون را زیاد شنیده باشید، به ویژه اگر برای خرید تلویزیون چند باری به بازار نیز رفته باشید، آیا می دانید مفهوم این عبارت چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با این قابلیت تلویزیون ها آشنا شوید. اگر قصد خرید را دارید و می خواهید تلویزیون را در محیطی تاریک مشاهده کنید حتما به یکنواختی آن تلویزیون دقت داشته باشید.

what-is-black-uniformity-on-tv

یکنواختی مشکی Black Uniformity یعنی چه؟

یکی از تلویزیون هایی که از یکنواختی مشکی خوبی برخوردار نیست تلویزیون های LED می باشد. اگر یک تلویزیون از ویژگی یکنواختی مشکی برخوردار باشد، این به آن معنی است که این تلویزیون کیفیت و کارآیی خوبی دارد. به طور کلی منظور از یکنواختی مشکی این است که تلویزیون ها بتوانند رنگ مشکی را با عمق بیشتری نشان دهند و این عمق را در سراسر صفحه نمایش حفظ کنند. یعنی رنگ مشکی غلظت و یکنواختی خوبی بر روی صفحه نمایش داشته باشد.

یکنواختی مشکی به طور کلی یعنی اینکه آیا تلویزیون می تواند رنگ مشکی مطلق را در سراسر صفحه نمایش نشان دهد. مشکلات مربوط به یکنواختی رنگ سیاه، عبارت است از  درز نور و یا نور فلاش مانند. این مشکل زمانی خود را نشان می دهد که در فضای تاریک تلویزیون تماشا شود. اگر فرد با دقت و حساسی هستید حتما این مشکل را در تلویزیون های ال ای دی می یابید و ممکن است شما را آزار دهد.

یکنواختی مشکی عالی می تواند در نمایش ایده آل سایه ها، آسمان در شب و بقیه صحنه های تاریک که اکثر پنل را پوشش می دهند تاثیرگذار و مثبت باشد و این یعنی روشنایی LED های بکلایت به درستی در سرتاسر سطوح نمایشگر یکسان پخش شده و تغذیه به دیود ها انجام شده است .

what-is-black-uniformity-on-tv

کارآیی یکنواختی مشکی چیست؟

تصور کنید که شما در شب در حال تماشای تلویزیون هستید یا در اتاق تاریک تلویزیون نگاه می کنید. در اینصورت قابلیت یکنواختی مشکی به کمک تلویزیون می آید و باعث می شود که تصاویر مشکی با عمق و غلظتی مناسب ارائه شود یعنی در سراسر صفحه نمایش، رنگ مشکی به صورت مطلق نمایش داده شود. وقتی در مورد یک تلویزیون از عبارت یکنواختی سیاه کامل استفاده می کنیم این به آن معنی است که این تلویزیون قادر است سایه ها، تصاویر اسمان در شب و دیگر اشیاء سیاه رنگ را به طور یکسان به رنگ تیره بر روی صفحه نمایش نشان دهد و این موضوع یکی از مزیت های هر تلویزیونی محسوب می شود، پس اگر در اتاقی تاریک تلویزیون تماشا می کنید به فکر خرید دستگاهی باشید که یکنواختی مشکی کاملی دارند.

what-is-black-uniformity-on-tv

تلویزیون های LED و یکنواختی مشکی

همانطور که گفتیم تلویزیون های LED یکنواختی مشکی خوبی ندارند، در این تلویزیون ها مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه مشکل چراغ قوه ای دارند یعنی شما هنگام مشاهده ی تلویزیون نور فلاش مانندی را بر روی صفحه نمایش می بینید. یکی دیگر از مشکلات تلویزیون های ال ای دی این است که نور LED نقص درز دارد، این موضوعی است که باعث می شود نور نقاط روشن بر نقاط تاریک تاثیر گذارد. البته باید گفت که این نقص ها در کنار هزاران امکانات و قابلیت های ال ای دی وجود دارد. مشکل رایج دیگر مشکل چراغ‌ قوه‌ای می باشد. آیا تاکنون برایتان پیش آمده است که هنگام تماشای تلویزیون این احساس را داشته باشید که در کنار‌ه های صفحه نمایش تلویزیون یک چراغ قوه وجود دارد؟ اگر شما تلویزیون OLED دارید پس نگران نباشید زیرا این مشکل در تلویزیون های OLED وجود ندارد، تلویزیون های OLED به این دلیل این مشکل را نداند که پیکسل های آن بصورت تک تک مسئولیت کنترل نور و بکلایت خودشان را دارند.

what-is-black-uniformity-on-tv

درز نور در تلویزیون های LED

همانطور که گفتیم در تلویزیون های led مشکل درز نور وجود دارد. منظور از درز نور این است که تصور کنید محتوا یا تصویری را به رنگ های روشن و تاریک می بینید، نور از رنگ های روشن و سفید به سمت مشکی می رود و در واقع در آن درز می کند این درز کردن نور باعث ایجاد لکه‌های روشن ‌‌تری در برخی نقاط صفحه نمایش می‌شود. درز نور روشن به تاریک باعث می شود که نقاط تاریک روشن به نظر برسند. و به این ترتیب کیفیت تصویر و صفحه نمایش کاهش پیدا می کند.

  • چرا این مشکلات در این تلویزیون ها وجود دارد؟

دلیل وجود این مشکلات این است که نور پس زمینه در سراسر صفحه نمایش به درستی منتشر نمی شوند  به همین دلیل نمی توان در صفحه نمایش آن ها را واضح و مشخص دید. این مشکل زمانی شدت می یابد که شما در اتاقی تاریک باشید و تلویزیون نگاه کنید. حتما در اینصورت این مشکل شما را آزار خواهد داد. میتوانید در تلویزیون خودتان نیز این موضوع را امتحان کنید اگر می توانید اتاق را تاریک کرده و تلویزیون را در مکانی تاریک مشاهده کنید در اینصورت به این موضوع پی خواهید برد.

what-is-black-uniformity-on-tv

یکنواختی مشکی چه زمانی اهمیت دارد؟

در حالت عادی و در تماشای تلویزیون در روز شاید مشکلات مربوط به یکنواختی رنگ سیاه، مانند درز نور و یا نور فلاش مانند ملموس نباشد اما این مشکلات در شب یا زمانی که اتاق تاریک می باشد خود را نشان می دهد. اگر شما عادت دارید که تلویزیون را در تاریکی تماشا کنید پس باید این مشکلات را سریعا برطرف نمایید اما اگر جزء افرادی هستید که در اتاق های نورگیر تلویزیون نگاه می کنید، نگران نباشید، شما این مشکل را شاید هیچوقت در تلویزیونتان نبینید و مشکل خاصی برایتان نیست. از بین تمام کسانی هم که تلویزیون را در اتاق های تاریک می بینند همه نمی توانند این مشکلات را پیدا کنند مگر اینکه دقت بالایی داشته باشند. باید به این نکته اشاره کنیم که هیچ یک از تلویزیون‌ های LED، یکنواختی سیاه کاملی ندارند، و حتی برخی از آن ها نیز از یکنواختی مشکی پایینی برخوردار هستند که ممکن است بینندگان تیز بین را هنگام مشاهده تلویزیون آزار دهد.

تلویزیونی از بهترین کیفیت برخوردار است که بتواند از یکنواختی مشکی در سطح عالی برخوردار باشد تا رنگ های مشکی و تیره را بدون درز نور سفید یا مشکل چراغ قوه مانند نمایش دهد.

این نکته را بدانید که تمام تلویزیون‌های LED دارای مشکلات یکنواختی سیاه هستند و تقریبا این مشکل در همه آن ها وجود دارد. هرچه تلویزیون بزرگتر باشد وجود مشکل یکنواختی سیاه نیز بیشتر می شود.

اگر تلویزیونتان مشکل یکنواختی مشکی دارد نگران نباشید، این مشکل در گذر زمان بیشتر نمی شود. فقط زمانی افزایش می یابد که فشار زیادی بر روی پنل تلویزیون ایجاد شود. فشار زیاد بر روی پنل زمانی ایجاد می شود که دما نوسانات مختلفی داشته باشد یا حتی تلویزیون به شیوه ی غلطی حمل شود. پس به حمل و نقل تلویزیون هایتان بسیار توجه کنید و آن را جدی بگیرید.

what-is-black-uniformity-on-tv

چرا در تلویزیون ها شاهد مشکل چراغ قوه ای و درز نور هستیم؟

در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا مشکل چراغ قوه ای و درز نور در برخی تلویزیون ها وجود دارد. برخی از علت های این دو مشکل می تواند، نامناسب بودن نور پس‌ زمینه، فشار غیریکسان وارد شده روی قاب تلویزیون، شدت نور متفاوت نمایشگر‌ها و… باشد. که در ادامه این دلایل را بررسی می کنیم.

نور پس‌ زمینه مناسب نمی باشد، طراحی ضعیف بکلایت عامل مشکل یکنواختی مشکی

یکی از فاکتورهایی که بر روی یکنواختی صفحه نمایش موثر می باشد، نوع نور پس زمینه و موقعیت است. نوع بکلایت و موقعیت آن به طور مستقیم بر یکنواختی رنگ بخصوص مشکی صفحه نمایش تاثیر می گذارد. بدترین حالت یکنواختی را می توان در تلویزیون های LED با بکلایت Edge-Lit یافت. برای اینکه بتوانیم یکنواختی مشکی در  تلویزیون ها را بررسی کنیم باید اول به نور پس زمینه هر تلویزیون توجه داشته باشیم. به عنوان مثال تلویزیون‌های LED که بدترین حالت یکنواختی را ممکن است ارائه دهند نور پس زمینه آنها، نور پس زمینه Edge-Lit می باشد، زیرا LED‌ ها فقط در لبه ‌ها و حاشیه های نمایشگر تلویزیون قرار دارند. تلویزیون‌های Full-array LED از یکنواختی خوبی برخوردار هستند و دلیل آن این است که نور چراغ ‌های آنها برخلاف ال ای دی های معمولی، در سراسر صفحه نمایش پخش شده اند. ولی باید به این نکته هم اشاره کرد که چراغ های ال ای دی به ندرت در همه جای صفحه نمایش پخش می شوند.

نور پس زمینه CCFL مجموعه ای از چراغ های فلورسنت کوچک است، مانند نسخه های مینیاتوری از آن چه در دفاتر، فروشگاه ها، و غیره یافت می شود. لایه های یک تلویزیون ال سی دی عبارت است از لایه ای در سمت چپ، که یک لایه با سطح پوشش روشن است. لایه بعدی لایه کریستال مایع است. لایه بعدی، لایه انتشار است.

what-is-black-uniformity-on-tv

فشاری که به قاب تلویزیون وارد می شود در همه جای آن یکسان نیست

در برخی از تلویزیون ها اگر فشار نابرابری به صفحه وارد شود این مشکل قابل حل شدن می باشد، در تلویزیون های LCD هر دو صفحه و لایه افقی آن تا حدودی انعطاف پذیر می باشند، به همین دلیل فشاری که بر روی تلویزیون وارد می شود در همه جای آن تقریبا یکسان است و اگر هم یکسان نباشد اختلاف کمی دارد که قابل چشم پوشی است این اختلاف کم یکنواختی تصویر را بهبود می دهد و در نتیجه تصاویر با کیفیتی را در تلویزیون ها می بینیم.

شدت نور نمایشگر‌ها متفاوت است

در تلویزیون های ال ای دی، چراغ های مختلفی وجود دارد، که ممکن است گاهی نور یکی از این ال ای دی ها از ال ای دی کنار بیشتر یا کمتر باشد و این دو جزء از روشنایی متفاوتی برخوردار باشند در این صورت مشکل یکنواختی مشکی ایجاد می شود. البته در تلویزیون های جدید این مشکل که دو جزء از ال ای دی ها دارای نورهای متفاوت باشند وجود ندارد.

what-is-black-uniformity-on-tv

مشکلات مربوط به یکنواختی مشکی را چگونه حل کنیم؟

در ادامه راه حل هایی برای حل مشکل یکنواختی مشکی در تلویزیون ارائه می دهید ابتدا بررسی کنید و ببینید با کدام پیشنهاد راحت تر هستید.

اگر مشکلات یکنواختی مشکی در صفحه نمایش به خاطر فشار نابرابر به قاب تلویزیون باشد شما می توانید با کمی تغییرات در قاب این مشکل را به راحتی حل کنید. اول توجه داشته باشید که اگر قاب تلویزیون شما با پیچ و مهره باشد می توانید این راهکار را استفاده کنید در غیر اینصورت اگر قاب تلویزیونتان قابلیت تغییر نداشته باشد، به درد شما نمی خورد. تغییر پیچ و مهره های تلویزیون دقت بسیار زیادی نیاز دارد زیرا ممکن است این کار باعث شود که فشار در یک نقطه ی دیگر افزایش یابد پس از همان ابتدا وقتی می خواهید با قاب تلویزیون مشکل یکنواختی را حل کنید، بسیار دقیق این کار را انجام دهید. با این تغییر، مشکل چراغ قوه ای حل می شود.

راه حل دوم برای حل مشکل یکنواختی تصویر این است که با پارچه نرم این مشکل را برطرف کنید. این راه حل برای تلویزیون هایی که لبه باریک دارند بسیار مناسب می باشد و مشکل یکنواختی مشکی در آن را به راحتی حل می کند. برای این راه کار، مراحل زیر را طی کنید:

  • تلویزیون را روشن نمایید و تصویر یا محتوایی مشکی را روی آن نمایش دهید
  • در این تصویر مشکی دقت نمایید و نقاط روشن تر را بر روی صفحه نمایشگر پیدا کنید
  • پارچ های نرم بردارید. توجه کنید که پارچه باید نرم باشد در غیر اینصورت خط روی نمایشگر ایجاد می کند
  • پارچه را با فشار کمی و با ملایمت روی صفحه بکشید
  • در این مرحله کار را باید با دقت انجام دهید و حوصله داشته باشید، براحتی مشکل یکنواختی تلویزیونتان حل می شود

راه حل سوم برای بهبود یکنواختی مشکی این است که مدل تلویزیون را تغییر دهید، در برخی از تلویزیون ها برخی مدل ها بیشتر از بقیه در معرض مشکل یکنواختی مشکی قرار دارند.

گاهی ممکن است مشکل یکنواختی مشکی به خاطر حمل و نقل نامناسب یا مشکلات جزئی در زمان منتاژ ایجاد شده باشد.

راه حل دیگر برای رفع مشکل یکنواختی تلویزیون این است که شما برخی از تنظیمات آن را تغییر دهیدف به عنوان مثال می توانید نور پس زمینه را کم کنید در اینصورت کل صفحه نمایش تاریک می شود و نور کمتری دارد و این مشکلات بر طرف می شود

راه حل دیگر این است که از قابلیت local dimming استفاده کنید، این قابلیت می‌تواند مشکل یکنواختی مشکی را در تلویزیون شما حل کند. گاهی اوقات اگر از نصب تلویزیون مدت زمانی بگذرد به راحتی می توان این مشکل را حل کرد.

گاهی اوقات در حمل و نقل های نامناسب مشکل یکنواختی مشکی در صفحه ایجاد می شود این مشکل، بخصوص زمانی که تلویزیون در حین حمل و نقل به پهلو قرار داده شده باشد، بسیار راحت تر حل می شود.

what-is-black-uniformity-on-tv

یکنواختی مشکی تلویزیون های  LED و OLED چگونه است؟

تلویزیون های LCD با نور پس زمینه LED به این موضوع مستعد هستند، اما این مسئله در تلویزیونهای OLED صدق نمی کند، زیرا پیکسل ها بصورت فردی مسئولیت کنترل نور و بکلایت خودشان را دارند و بنابراین نیازی به نگرانی در مورد عدم استفاده از نور پس زمینه ندارند.

پیشنهاد میکنیم جهت خرید و مشاهده قیمت تلویزیون oled در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

what-is-black-uniformity-on-tv

حرف آخر

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید و می خواهید بهترین کیفیت را مشاهده کنیدکه حتی در اتاق های تاریک نیز بالاترین کیفیت را برایتان ارائه می دهد حتما قبل از خرید، فاکتور هایی که در نظر دارید را به صورت کامل بررسی کنید و بعد اقدام به خرید کنید. تلویزیون هایی که اخیرا تولید شده اند تا حدود زیادی مشکل یکنواختی مشکی را ندارند. در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با مشاورین زیگمو تماس بگیرید تا بهترین تلویزیون های بازار که این مشکل را ندارند را به شما معرفی کنند و با خیال راحت تلویزیون خود را خریداری نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا