امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

پیکسل چیست ؟

پیکسل چیست ؟

آیا شنیده اید که تلویزیون 4k با روزولوشن 3840*2160, تلویزیون Full HD با روزولوشن 1920*1080 فعالیت می کند؟ منظور از این جمله چیست؟ با ما همراه باشید تا علاوه بر کسب اطلاعات، بتوانید در خرید تلویزیون بهترین عملکرد را داشته باشید.

what-is-a-pixel

پیکسل چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

پيكسل‌ در زبان محاوره به نام ‌Pel و در زبان رسمي فناوري به نام ‌‌Picture Element شناخته می شود. یک پیکسل کوچکترین واحد یک تصویر دیجیتال است همانطور که با روی هم قرار گرفتن بلوک ها، یک ساختمان ساخته می شود، پیکسل نیز حکم بلوک های مربعی و مستطیلی ساختمان را دارد که یک تصویر را خلق می کند و این تصویر بر صفحه نمایشگر نشان داده می شوند. تعداد پیکسل هایی که در تصویر وجود دارد نشان میدهد که وضوح تصویر و روشنی آن را در دستگاه های دو بعدی مانند تلویزیون، مانیتور و … چقدر است. هر چه تعداد پیکسل ها بالاتر باشد، تصاویر با کیفیت و وضوح بیشتری ارائه می شود.

امتحان کنید. برای اینکه بتوانید پیکسل ها را بینید به تلویزیون نزدیک شوید یا ذره بین به دست بگیرید.

what-is-a-pixel

ساختار پیکسل چگونه است؟

در انواع نمایشگر ساختارهای پیکسل ها متفاوت است. هر پیکسل به چند بخش کوچک‌تر به اسم ساب‌-پیکسل یا زیر-پیکسل تقسیم می شود که رنگ های مختلفی دارند. وجود ساب پیکسل در هر ساختاری یکسان است اما چیدمان آن ها متفاوت است. در ساده‌ترین روش هر پیکسل سه نور آبی، قرمز و سبز دارد و ترکیب این سه نور با هم نورهای دیگر ایجاد می شود. حرف p در 720p و 1080p میزان واقعی پیکسل (pixels) را نشان نمی دهد اما این اعداد حاکی از کیفیت بالا و وضوح بیشتر تصاویر است.

what-is-a-pixel

 

اهمیت پیکسل در کیفیت تصویر تلویزیون

اگه می خواهید یک فیلم باکیفیت را ببینید باید تلویزیونی داشته باشید که از فیلم های باکیفیت پشتیبانی کند. تلویزیون های 4k در ابتدا محتوای کمی داشتند اما امروزه این محتوا ها افزایش یافته اند و براحتی در دسترس هستند. در تلویزیون های فورکا چون تعداد پیکسل ها بیشتر از تلویزیون های فول اچ دی است، کیفیت خیلی بهتری را مشاهده میکنید. هر چه تعداد پیکسهایی که در صفحه نمایش تلویزیون قرار دارند بیشتر شود، به همان نسبت کیفیت تصویر تلویزیون نیز بالاتر میرود. البته برای دیدن کیفیت عالی باید دو نکته را در نظر داشته باشید: 1. تلویزیون شما از کیفیت خوب پشتیبانی کند (مانند تلویزیون های فورکا) 2. کیفیت فیلمی که میبینید بالا باشد (مانند فیلم های فورکا)

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع قیمت تلویزیون در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

what-is-a-pixel

پیکسل، رزولوشن یا کیفیت تصویر را بهبود می دهد؟

هر چقدر تعداد پیکسل های یک تصویر  بیشتر باشد جزئیات در آن تصویر بیشتر نشان داده  می شود. نمایش جزئیات قابلیتی است که در تلویزیون های HD مدرن بسیار اهمیت دارد زیرا وضوح و کیفیت تصاویر را افزایش می دهد.

صفحه نمایش 1080p شامل بیش از دو میلیون پیکسل است اما در استاندارد صفحه نمایش های قدیمی تنها در حدود 300000 پیکسل بوده است به همین دلیل است که صفحه نمایش های قدیمی تصاویر را تار یا با جزئیات کمتری نشان می داد.

صفحه نمایش 720p و 1080p بر اساس تعداد پیکسل های تشکیل دهنده معیبن می شوند. اگر 1280 در 720 پیکسل ضرب شود پاسخ تعداد پیکسل های صفحه نمایش را نشان می دهد.

what-is-a-pixel

پیکسل در تلویزیون های با کیفیت 4k

تلویزیون ها با کیفیت 4K UHD ugtra high definition چهار برابر پیکسل در همان فضا را دارند این تلویزیون ها 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل در ردیف های عمودی دارند که باعث شده است یک تصویر واقعی و بار رنگ های غنی و جزئیات بیشتر نمایش داده شوند.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع تلویزیون فورکا 4K روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

what-is-a-pixel

رزولیشن

رزولوشن تنها یکی از عوامل تعیین کننده کیفیت تصویر است و باید در نظر داشت که عوامل دیگری نیز وجود دارد. ممکن است تصاویری که رزولوشن پایین تری دارند در یک تلویزیون با رزولیشن بالا، با کیفیت نشان داده نشوند، همانطور که تصاویر با کیفیت 1080P بر روی یک تلویزیون با کیفیت 720P کاهش می یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید