امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

رزولوشن Resolution چیست؟

رزولوشن Resolution چیست؟

هنگام خرید تلویزیون اولین چیزی که ممکن است خیلی به گوشتان خورده باشد عبارت رزولوشن است. ممکن است معنای درست این عبارت را ندانید. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم رزولوشن و انواع آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

what-is-resolution

 

معنی رزولوشن Resolution در تلویزیون چیست؟

تلویزیون ها، مانیتور ها، یا به عبارتی هر تصویر دیجیتال با عبارت رزولوشن و پیکسل ارتباط دارد. تمامی تصاویر در صفحه نمایش ها، مجموعه ی بیشماری از نقاط رنگی هستند که کنار یکدیگر قرار گرفتند و چشم ما آن ها را بصورت پیوسته و یک تصویر کامل میبیند. رزولوشن تاثیر زیادی بر وضوح تصویر دارد. هر چه تعداد رزولوشن بالا باشد وضوح و کیفیت تصاویر افزایش می یابد. Resolution اصطلاحی است که برای بیان تعداد پیکسل ها به کار می رود. برای اینکه رزولوشن یک تصویر را بیان کنیم باید دو عدد از پیکسل را در کنار هم قرار دهیم یکی از اعداد برای پیکسل های افقی و دیگری برای پیکسل های عمودی می باشد. برخی از این اعداد عبارت است از: 640 در 480 و یا 1280 در 720. هر صفحه نمایش در تلویزیون های پلاسما، LCD ،LED دارای تعداد ثابتی پیکسل ها است که توانایی نمایش تصاویر با کیفیت را فراهم میکنند.

what-is-resolution

رزولوشن ها را چگونه بخوانیم؟

همانطور که گفتیم در بیان هر رزولوشن دو عدد وجود دارد به عنوان مثال رزولوشن 720*1280. این رزولوشن را اینگونه می خوانیم 720در 1280. عدد اول تعداد پیکسل ها را در عرض و عدد دوم تعداد پیکسل ها را در طول نشان می دهد. عدد اول نشان دهنده ی تعداد ستون پیکسل ها و عدد دوم نشان دهنده ی ردیف پیکسل ها ( یعنی عرض و ارتفاع تصویر) است.

روش دوم برای بیان رزولوشن این است که تمامی پیکسل ها را با یک عدد کلی نشان دهیم در اینصورت مگاپیکسل می باشد. به عنوان مثال رزولوشن 1024*1280 ، را هم به صورت 1024 در 1280 می خوانند یا اینکه آن را  1.3 مگاپیکسل می گویند. حال این سوال مطرح می شود که چرا 1.3؟ در پاسخ باید گفت که وقتی دو عدد 1024 و 1280 را در هم ضرب کنیم جواب در حدود 1.300.000 پیکسل می شود. به همین دلیل این رزولوشن را به صورت 1.3 مگا پیکسل می خوانند. دقت کنید که دیگر از عبارت پیکسل استفاده نمی شود بلکه آن را مگا پیکسل می خوانند.

what-is-resolution

رزولوشن ها را چگونه محاسبه کنیم؟

برای محاسبه ی تعداد رزولوشن های هر تصویر شما باید دو عدد عرض و ارتفاع را در هم ضرب کنید تا تعداد رزولوشن های کل صفحه نشان داده شود. وقتی دو عدد را در هم ضرب می کنیم، هر چه عدد بزرگتر باشد کیفیت تصویر و وضوح بهتر خواهد بود.

وضوح تصویر چیست؟

هر چه تعداد پیکسل هایی که در صفحه نمایش بکار رفته است بیشتر باشد، وضوح تصویر نیز بالاتر می شود. البته رزولوشن تنها عامل وضوح تصویر در صفحه نمایش ها نمی باشد عامل دیگر در تلویزیون ها که در وضوح تصویر تاثیر دارد کنترات است. وضوح تصویر بالاتر در رزولوشن های بالاتر ممکن است. چرا هر چه رزولوشن بالاتر باشد وضوح نیز افزایش می یابد؟ زیرا در ساخت رزولوشن های بالا از تکنولوژی بالاتری استفاده می شود و در نتیجه کیفیت و وضوح تصاویر افزایش می یابد.

what-is-resolution

کنتراست چیست؟

در کنار رزولوشن عامل دیگری که بر وضوح تصویر تاثیر می گذارد، کنتراست می باشد. کنتراست یعنی فاصله ای که میان رنگ سفید کامل و رنگ مشکی عمیق در صفحه نمایش وجود دارد. هر چه میزان کنتراست بالاتر باشد کیفیت و وضوح تصویر نیز بالاتر خواهد بود و تلویزیون رنگ ها و سایه ها را دقیق تر نشان می دهد و درز نور وجود نخواهد داشت.

در چه زمانی رزولوشن کارکرد خود را نشان می دهد؟

همانطور که گفتیم رزولوشن در کیفیت تصاویر بسیار موثر است اما باید به فاکتورهای دیگری نیز توجه کرد. به عنوان مثال اگر تلویزیونی بالاتری کیفیت را داشته باشد اما فاکتورهای دیگر وجود نداشته باشد شما فقط پولتان را هدر داده اید. این فاکتورها عبارت است از:

  • سایز تلویزیون
  • فاصله شما با تلویزیون
  • نوع محتوایی که کاربر مشاهده می کند

به عنوان مثال اگر شما کیفیت 8k را داشته باشید اما محتوای آن را نداشته باشید عملا نمی توانید از مزایای این کیفیت برخوردار شوید. البته باید این نکته را هم بگوییم که تعداد محتواهایی با این رزولوشن به تعداد انگشتان دست نیز نمی رسد.

what-is-resolution

واحد های بیان کننده وضوح تصویر

برای بیان وضوح تصویر واحدهای مختلفی وجود دارد از جمله : ppi و dpi

در جدول زیر این واحد ها را شرح داده ایم:

عنوان واحدمعنای هر واحد
Dpi = Dot per Inch  یعنی تعداد نقاط در هر اینچ مربع
PPi = Pixel per Inchیعنی تعداد پیکسل در هر اینچ مربع (یعنی اگر یک تصویر با وضوح 72ppi  باشد ، 5184 پیکسل دارد)

در جدول زیر چند فرمت استاندارد تصویر را ارائه داده ایم به قابلیت هر وضوح نیز اشاره کرده ایم

استانداردقابلیت
استاندارد VGA (Video Graphics Array) :می تواند تصویری با وضوح 640*480 پیکسل نمایش دهند
استاندارد SVGA (Super VGA) :می تواند تصویری با وضوح 800*600 پیکسل نمایش دهند
استاندارد XGA (Extended Graphic Array) :می تواند تصویری با وضوح 1024*768 پیکسل نمایش دهند
استاندارد WXGA (Wide XGA) :می تواند تصویری با وضوح 1365*768 پیکسل نمایش دهند
استاندار UXGA Ultra Extended Graphic Array :می تواند تصویری با وضوح 1600*1200 پیکسل نمایش دهند
تلویزیون های HDTV :می تواند تصویری با رزولوشن 1920*1080 پیکسل را نمایش دهند

در ادامه بر خی از رزولوشن ها را توضیح می دهیم …

what-is-resolution

کیفیت FULL HD چیست؟

تلویزیون هایی که از فرمت Full HD پشتیبانی می کنند کیفیت تصویر بسیار عالی ای را ارائه می دهند به گون های که در اینگونه تلویزیون ها به راحتی می توان جزئیات تصویر را مشاهده کرد. پیکسل های موجود در این فرمت 1080*1920 است منظور از این پیکسل این است که کاربران در این تلویزیون ها حداکثر 1920 پیکسل به صورت افقی و 1080 پیکسل به صورت عمودی می توانند ببینند. کیفیت FULL HD در تلویزیون OLED بسیار عالی عمل می کند و باعث می شود که بهترین کیفیت برای کاربران ارائه شود و دیگر کاربران شاید نیازی به کیفیت ۴K نداشته باشند. فرمت FULL HD در تلویزیون هایی که نسبت تصویر ان ها ۱۶:۹ است بسیار عالی می باشد ولی برای تلویزیون هایی که نسبت تصویر آن ها ۴:۳ است مناسب نیستند. اگر کیفیت فول اچ دی در این سایز تلویزیون به کار رود یا قسمتی از تصویر از بین می رود یا کیفیت به شدت کاهش می یابد.

در فرمت فول اچ دی به دلیل اینکه ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی نشان می دهد به فرمت Full HD ،۱۰۸۰ پیکسل  نیز گفته می شود.

what-is-resolution

پیکسل ها در تلویزیون های فول اچ دی و  ۴K چگونه است؟

حداکثر پیکسل ها در تلویزیون هایی با کیفیت Full HD ،۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی می باشد. به خاطر تعداد پیکسل هایی که به صورت عمودی در این نوع از کیفیت وجود دارد به آن  فرمت ۱۰۸۰ نیز گفته می شود.

صفحه نمایش های ۴K، در مقایسه با فول اچ دی از تعداد پیکسل های بیشتری برخوردار است. UHD یا ۲۱۶۰p، این همان ۴K است. پیکسل های این کیفیت عبارت است از : ۳۸۴۰ پیکسل افقی و ۲۱۶۰ پیکسل در ردیف های عمودی.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع تلویزیون فول اچ دی و تلویزیون 4k در سایت دبی کوچولو روی لینک های مشخص شده کلیک کنید.

what-is-resolution

رزولوشن 8K چیست ؟

استاندارد فول اولترا اچ دی (Full Ultra HD) را در بیشتر مواقع 8K می خوانند. این رزولوشن 4320*7680 پیکسل دارد که در واقع 31776000 پیکسل می شود. اندازه این تلویزیون ها که در آینده ارائه خواهند شد احتمالا باید بزرگ باشد. این فناوری 8K نامیده شده زیرا تصاویر با کیفیت تقریبا 800 میلیون پیکسل هستند. تصویر 8K روشن ترین تصویر را در آینده خواهد داشت. تحقیقات جهانی که انجام شده است نشان می دهد که کیفیت 8K به قدری است که کاربران نمی توانند واقعیت را از غیر آن تشخیص دهند. بسیاری از افراد این کیفیت را کاملترین شکل تلویزیون لقب داده اند. پیکسل های 8K چهار برابر بیشتر از رزولوشن 4K است تصور کنید که تماشای رزولوشن 4K  چه قدر لذت بخش است حال این کیفیت را چهار برابر کنید چه احساسی خواهید داشت؟

کیفیت 8K یکی از فناوری‌های روز نمایشگرهای امروزی می باشد. تا همین یکی دو سال پیش ویژگی رزولوشن 8K زمزمه‌ای بیش نبود اما بعد از گذشت چند سال این کیفیت به عنوان یک گزینه اصلی در بررسی ویژگی‌های یک نمایشگر عالی شمرده می شود.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع تلویزیون 8k در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

what-is-resolution

کارایی پیکسل های8K چیست؟

رزولوشن 8K معادل 4320×7680 پیکسل است که معمولاً 4320p نیز شناخته می‌شود. به همین دلیل است که تلویزیون‌های فول اچ دی (FHD) را با اصطلاح 1080p می‌شناسند. در این کیفیت شاهد تقریبا 33 میلیون پیکسل هستیم. در این نمایشگرها کیفیت عکس 8K را با ویژگی 33 مگاپیکسلی می بینیم. تلویزیون های HD یا 1080P یک تصویر 2 مگاپیکسلی نشان می دهند که از کیفیت خوبی برخوردار است، حال فناوری 8K دارای 4 مگاپیکسل است و این قابلیت را همه ی گوشی های هوشمند دارند و کیفیت آن برای همه واضح است. اکنون یک تصویر 33 مگاپیکسلی از 8K را تصور کنید که از 4K بسیار با کیفیت تر است و مرز میان واقعیت و فیلم را در هم می شکند.

what-is-resolution

در صنعت سینما منظور از واژه 4K، رزولوشن 4096 ×2160 می باشد در حالی که در صنعت نمایشگر های خانگی منظور از واژه  Definition UHD Ultra High، رزولوشن 3840×2160 می باشد. بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که 4K در اصل استاندارد سینما می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا