امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

HDMI ARC و HDMI CEC چیست و در تلویزیون چه کاربرد‌هایی دارد؟

HDMI ARC و HDMI CEC چیست و در تلویزیون چه کاربرد‌هایی دارد؟

پورت HDMI ARC چیست؟

اگر به پشت تلویزیون‌ها توجه کنید با این ورودی روبرو می‌شوید که معمولاً پورتی به نام پورت HDMI ARC وجود دارد همه ما با پورت HDMI آشنایی داریم و ممکن است حتی با آن کار کرده باشیم اما زمانی که پورت HDMI همراه با نام ARC می‌آید ممکن است نظر شما را به خود جلب کند و بپرسید که این پورت برای چیست و چه کاربردی دارد؟ در ابتدا باید گفت که HDMI ARC مخفف عبارت Audio Return Channel است منظور از این عبارت کانال برگشت صدا می‌باشد. هدف پورت HDMI ARC این است که صدا از تلویزیون با استفاده از کابلHDMI به سیستم صوتی برگردد و در نتیجه کابل صداهایی مانند کابل اپتیکال و کابل AUX کنار برود. اگر می‌خواهید با نحوه کارکرد و عملکرد پورت HDMI ARC و قابلیت‌های جدید HDMI CEC اطلاعاتی کسب کنید با ما همراه باشید.

HDMI ARC در اصطلاح به عنوان کانال بازگشت صدا نامیده شده است این پورت یک سیستم واسطه دو طرف محسوب شده و زمانی که کابل HDMI از نسخه 1.4 معرفی شد پورت HDMI ARC در تمامی تلویزیون‌های خانگی سیستم‌های صوتی و حتی در گیرنده‌ها به کار رفته است. با استفاده از این پورت یک ارتباط دوطرفه بین دستگاه‌ها ایجاد می‌شود وجود پورت HDMI ARC این امکان را به کاربران می‌دهد که از پورت HDMI به عنوان ورودی و یک خروجی صدا استفاده نمایند. باید گفت که پورت HDMI ARC در سال 2019 به بازار عرضه شد و این استاندارد در تمامی تلویزیون‌ها سیستم‌های صوتی و حتی گیرنده‌های دیجیتال نیز وجود دارد. منصفانه است بگوییم هر سیستمی که از استاندارد HDMI 1.4 پشتیبانی می‌کند دارای قابلیت HDMI ARC نیز می‌باشد برای اینکه شما مطمئن باشید تلویزیون‌تان از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند به راحتی باید سیستم صوتی خودتان را بررسی نمایید. باید گفت که در مورد پورت HDMI ARC نامگذاری نامناسبی از طرف سازندگان تلویزیون صورت گرفته است. معمولاً یکی از پورت‌های HDMI مجهز به قابلیت HDMI ARC می‌باشد به همین دلیل بسیاری از کاربران از این پورت به عنوان خروجی صوتی استفاده نمی‌کنند و حتی برخی از افراد نمی دانند که کاربرد پورت HDMI ARC چیست. در ادامه عملکرد و کاربرد پورت HDMI ARC را برای شما تشریح می‌کنیم. 

برای مشاهده قیمت روز و مشخصات کامل انواع تلویزیون های سه برند اصلی، پیشنهاد می کنیم به صفحات زیر مراجعه کنید: 

 HDMI ARC و HDMI CEC چیست و در تلویزیون چه کاربرد‌هایی دارد؟


کاربرد HDMI ARC

زمانیکه شما در حالت‌های معمولی صدای تلویزیون را از سیستم صوتی دریافت می‌کنید حتماً باید از کابل دو فیش قرمز و سفید یا پورت اپتیکال استفاده نمایید. اما اگر پورت HDMI ARC داشته باشید می‌توانید تصویر را از سیستم صوتی که معمولاً از دی وی دی پلیر یا بلوری پلیر DVD Player یا Blu-ray Player استفاده می‌شود به تلویزیون منتقل کرده و صدا را نیز به صورت همزمان با همان کابل پس بگیرید پس نتیجه میگیریم که کاربرد پورت HDMI ARC این است که دو کار را انجام دهد کار اول این است که تصویر دی وی دی پلیر را به تلویزیون منتقل کند و کار دوم این است که زمانی که کاربران تلویزیون آن را تماشا می‌کنند صدا را با کیفیت بالا از سیستم صوتی در اختیار آنها قرار دهد. اگر محصولی از کابل HDMI ARC پشتیبانی نکند برای اینکه شما بتوانید سیستم صوتی تلویزیون را بشنوید باید حتماً از یک کابل جداگانه استفاده نمایید هرچه کابل کمتری در اطراف تلویزیون شما استفاده شود خانه شما نمای بهتری داشته و هیچگونه سردرگمی برای شما ایجاد نمی شود.
یکی دیگر از موارد کاربرد پورت HDMI ARC این است که شما می‌توانید چند دستگاه مانند لپ تاپ کنسول بازی و گوشی را به تلویزیون متصل نمایید. وجود HDMI ARC همچنین امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند تلویزیون را به سیستم صوتی متصل کنند. کاربران با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون می‌توانند به راحتی صدای تمامی دستگاه‌ها را کنترل نمایند. همچنین با استفاده از پورت HDMI ARC می‌توان دستگاه‌هایی مانند کنسول‌های بازی و بلوری پلیر را نیز به تلویزیون متصل کرده و آنها را کنترل نمود در ادامه برای این که با کاربرد‌ها و کارکردهای HDMI ARC بیشتر آشنا شوید مثال‌هایی ملموس برای شما ارائه میدهیم.

پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده قیمت تلویزیون در سایت دبی کوچولو بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

کاربرد HDMI ARC
مثال‌هایی از کاربرد‌های HDMI ARC

تصور کنید که شما میخواهید با استفاده از صفحه نمایش تلویزیون بازی‌های مورد علاقه خودتان را انجام دهید شما می‌توانید کنسول‌های بازی را به گونه‌ای تنظیم کنید که در زمان روشن یا خاموش شدن کنسول بازی سیگنال از طرف HDMI به تلویزیون فرستاده می‌شود و کنسول بازی نیز روشن یا خاموش می‌شود به همین دلیل کاربران می‌توانند به راحتی با استفاده از سایر دستگاه‌های متصل، کنترل تلویزیون را نیز انجام دهند یا اینکه حتی با استفاده از تلویزیون سایر دستگاه‌های متصل را کنترل نمایند.
یکی دیگر از کاربردها و کارکردهای HDMI ARC این است که شما می‌توانید با استفاده از تلفن همراه از طریق فناوری میراکست به تلویزیون متصل شوید اما تصور کنید که در حال مشاهده شبکه‌های مختلف هستید بدون تغییر ورودی تصویر تلویزیون محتوایی به دستگاه متصل را با استفاده از پورت HDMI ARC مشاهده می کنید و تلفن همراه شما سیگنالی ارسال کرده و این کار را انجام می‌دهد و به همین دلیل ورودی تصویر تلویزیون نیز تغییر می‌کند از حالت تی وی یا آنتن به HDMI تغییر می‌کند.
با پیشرفت و گسترده شدن پورت‌ها و ورودی‌ها قابلیت دیگری تحت عنوان قابلیت HDMI CEC نیز به بازار معرفی شد. قابلیت HDMI CEC مخفف عبارت Consumer Electronics Control می‌باشد با وجود قابلیت HDMI CEC این امکان برای کاربران فراهم شده است که بتوانند با استفاده از یک ریموت حداکثر را به تلویزیون متصل کرده و تمامی آنها را مدیریت و کنترل نمایند. باید گفت که قابلیت HDMI CEC در هر کدام از برندهای تولیدکننده تلویزیون تحت عناوین مختلفی معرفی شده است در ادامه درباره ماهیت پورت HDMI CEC و قابلیت‌ها و کارکردهایی که دارد برای شما گفت و گو می‌کنیم.

مثال‌هایی از کاربرد‌های HDMI ARC
HDMI CEC چیست؟

کابل HDMI مخفف عبارت High Definition Multimedia Interface می‌باشد. این عبارت به معنی واسطه مولتی‌مدیا کیفیت بالا است و کاربران با استفاده از این قابلیت می‌تواند سیگنال‌های ویدیوهای رزولوشن بالا را همراه با سیستم صوتی عالی منتقل نمایند. باید گفت که استاندارد HDMI پیشرفت‌ها و گستردگی‌های زیادی داشته است و یکی از این پیشرفت‌ها HDMI-CEC می‌باشد با استفاده از این قابلیت می‌توان تمامی دستگاه‌های متصل را کنترل نمود با وجود قابلیت HDMI CEC شما می‌توانید صدای اسپیکر‌ها را با استفاده از تلویزیون تماشا زیاد کنید همچنین با استفاده از اسپیکر می‌توانید روشنایی تلویزیون را نیز تنظیم نمایید. باید گفت که قابلیت HDMI CEC یک پین در پورت اچ دی ام آی محسوب می‌شود. HDMI CEC مخفف عبارت Consumer Electronics Control است و با استفاده از این قابلیت می‌توان تمامی وسایل متصل شده را کنترل نمود. با استفاده از پین HDMI CEC شما می‌توانید کارها و اقدامات متنوعی را انجام دهید اگر در نرم‌افزار و فرم پیش بینی شده باشد شما با استفاده از HDMI CEC می‌توانید تمامی امورات خودتان را به جای ریموت کنترل انجام دهید. می‌توانید روشنایی صفحه نمایش را کم و زیاد کرده کنتراست را تغییر دهید. همچنین گاما و غلظت رنگ‌ها و بلندی‌های صدا را نیز تغییر دهید. با استفاده از HDMI CEC کنترل کردن پخش مالتی مدیا توسط پلیرها نیز انجام می‌شود. یکی از کاربردهای دیگر پورت HDMI CEC این است که میتوان کرومکست یا کنسول بازی را که به تلویزیون متصل شده است به عنوان ورودی فعال تغییر داد و به جای نمایش ورودی HDMI 1 ورودی HDMI دیگری را که این وسایل بهره می‌گیرند فعال نمود. با استفاده از این قابلیت ساده می‌توان به صورت ساده تر و سریعتر ورودی‌ها را تغییر داد. استفاده از HDMI CEC مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. 

در صورت تمایل به مشاهده قیمت روز انواع مدل ها و انتخاب سایز تلویزیون مناسب، می توانید بر حسب نیاز خود به هر یک از صفحات زیر مراجعه کنید: 

HDMI CEC چیست؟
مزیت‌های استفاده از HDMI CEC

با استفاده از پورت HDMI CEC شما میتوانید ریموت تلویزیون خودتان را برای کنترل کردن دستگاه‌هایی که با استفاده از HDMI به تلویزیون متصل شده اند استفاده نمایید. به عبارتی ریموت کنترل ابزاری برای کنترل کردن تمامی دستگاه‌های می‌شود که با استفاده از ریموت با استفاده از html متصل شدند. به همین دلیل می‌توان گفت که به یک ریموت کنترل جهانی دسترسی خواهید داشت. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از HDMI CEC این است که کابل‌های اچ دی ام آی که به یکدیگر متصل می‌شوند به عنوان یک کانال برای کنترل دستگاه‌های مختلف به کار می‌روند. در کنار مزایای که برای HDMI CEC نام بردیم باید به معایبی که وجود دارد نیز اشاره کنیم. باید گفت که استفاده از قابلیت HDMI CEC بر روی تمامی دستگاه‌های مجهز به HDMI وجود ندارد فقط در دستگاه‌هایی که دارای HDMI CEC هستند می‌توان از مزایا و قابلیتهای آن استفاده نمود. همچنین برای در دستگاههایی که شامل HDMI-CEC هستند، قابلیت‌های HDMI CEC ممکن است در هنگام استفاده از اجزای نام تجاری مخلوط سازگار نباشد. یکی دیگر از عیب‌های HDMI CEC است که در برخی موارد باید HDMI CEC فعال باشد تا HDMI ARC بتواند به کار خود ادامه دهد. همچنین در نهایت باید اضافه نمود که گاهی اوقات HDMI CEC ممکن است دستگاه‌هایی را فعال کند یا آنها را خاموش کند که شما نمی خواهید این کار را انجام دهید. در ادامه چگونگی استفاده کردن از HDMI CEC و فعال کردن آن را در تلویزیون برای شما معرفی می‌کنیم.

مزیت‌های استفاده از HDMI CEC
چگونگی استفاده از HDMI CEC و فعال کردن آن در تلویزیون

برای اینکه کاربران بتوانند وسایل الکترونیکی را که با کابل HDMI به یکدیگر متصل شده اند را مدیریت و کنترل کنند باید ابتدا آنها قابلیت HDMI CEC را در تنظیمات خودشان فعال نمایند و برای فعال کردن HDMI CEC باید به این نکته اشاره کنیم که در هر وسیله و سازنده روشهای متفاوتی وجود دارد در این مقاله قصد داریم روش فعال کردن HDMI CEC در تلویزیون‌های مختلف را برای شما شرح دهیم تا شما بتوانید تنظیمات تلویزیون خود را کنترل و مدیریت نمایید همچنین با فعال کردن HDMI CEC می‌توانید تنظیمات وسایل دیگری را نیز با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون انجام دهید. چگونگی فعال کردن HDMI CEC در تلویزیون را برای شما شرح می‌دهیم باید بگوییم که تولیدکنندگان وسایل مالتی مدیا همچون تلویزیون و پلیر برای HDMI CEC نام‌های متفاوتی را به کار برده‌اند این نام‌ها با توجه به یک برند مشترک نبوده و حتی کلماتی که برای این قابلیت استفاده شده است کنترل کردن وسایل با استفاده از کابل اچ دی ام آی را نمی رساند.
قابلیت HDMI CEC در برندهای دیگر تحت چه عناوینی شناخته شده است باید گفت که قابلیت HDMI CEC با توجه به تولید کنندگان وسایلت مالتی مدیا از عبارت‌های مختلفی برخوردار است به عنوان مثال در تلویزیون ال جی تحت عنوان SimpLink شناخته شده است. همچنین در تلویزیون سامسونگ با نام +Anynet به کار می‌رود. فیلیپس نیز برای این قابلیت نام EasyLink را انتخاب کرده است. شما قابلیت HDMI CEC را در تلویزیون‌های پاناسونیک تحت عنوان HDAVI Control، EZ-Sync یا VIERA Link مشاهده می‌کنید. به ترتیب قابلیت HDMI CEC در تلویزیون هیتاچی : HDMI-CEC، تلویزیون‌های (Sharp) شارپ : Aquos Link، تلویزیون‌ سونی : Bravia Link یا BRAVIA Sync، تلویزیون‌های (Toshiba) توشیبا : CE-Link یا Regza Link، تلویزیون‌های (Vizio) ویزیو : CEC است.
با توجه به اطلاعاتی که الان در اختیار شما قرار دادیم به این نتیجه می‌رسید که تنها برند هیتاچی و ویزیو است که از عبارت CEC استفاده نموده اند و بقیه برندها با استفاده از کلمه Link به معنی پیوند دادن وسایل الکترونیکی است برای نام HDMI CEC استفاده کرده اند.

چگونگی استفاده از HDMI CEC و فعال کردن آن در تلویزیون
چگونگی فعال کردن HDMI CEC در تلویزیون‌ها

برای فعال کردن قابلیت HDMI CEC در تلویزیون‌های مختلف ابتدا باید به قسمت تنظیمات تلویزیون وارد شوید برای وارد شدن به تنظیمات تلویزیون گزینه Options یا Settings را در منو‌ها باید پیدا کرده و با توجه به این که تلویزیون شما از کدام یک از برندها می‌باشد باید عبارت خود آن برند را جستجو نمایید. همچنین می‌توانید با متصل شدن به اینترنت مدل تلویزیون خودتان و عبارت Enable HDMI-CEC را جستجو نموده و به جای HDMI CEC از عنوانی استفاده کنید که سازنده تلویزیون به کار برده است. با استفاده از روش دوم به راحتی می‌توانید HDMI CEC را فعال کرده و از مزایای آن برخوردار شوید و بعد از پیدا کردن قابلیت HDMI CEC در تلویزیون خودتان باید تیک چک باکس را بزنید یا اینکه حالت را بر روی Enable یا On قرار دهید.
نکته‌ای که در پایان باید به آن اشاره نمود این است که برای اینکه بتوانید وسایل مختلف را با استفاده از HDMI CEC کنترل نمایید باید اطمینان داشته باشید که قابلیت HDMI CEC را در تلویزیون تنظیمات تلویزیون و وسایلی را که به آن متصل هستند فعال نمایید. به عبارتی باید برای کنترل کردن وسایل مختلف کنترل پذیری دو طرفه باشد. در ادامه مراحل فعال سازی قابلیت HDMI CEC را در برند ال جی سونی سامسونگ فیلیپس شارپ و ویزیو برای شما شرح می‌دهیم.

چگونگی فعال کردن HDMI CEC در تلویزیون‌ها
چگونگی فعال کردن SimpLink در تلویزیون‌های ال جی

همانطور که پیشتر گفتیم هر کدام از برندها از عناوین مختلفی برای قابلیت HDMI CEC استفاده میکنند ال‌جی برای قابلیت HDMI CEC از اصطلاح SimpLink بهره گرفته است برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را طی کنید:
Turn on Settings > Sound > Sound Out to External Speaker: (Optical/HDMI Arc)
همچنین در برخی از تلویزیون‌ها باید تنظیمات زیر را نیز انجام دهید:
.Smart/Home menu > Select ‘my apps’ > SIMPLINK icon > Turn on
چگونگی فعال کردن BRAVIA Link یا BRAVIA Sync در تلویزیون‌های سونی
برای فعال کردن قابلیت BRAVIA Link یا BRAVIA Sync در تلویزیون‌های سونی مراحل زیر را طی کنید:
Home menu > Sound Settings > Switch Speakers to Audio System
البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است این تنظیمات در قسمت Quick Menu یا Options Menu تلویزیون باشد.
چگونگی فعال کردن +Anynet در تلویزیون‌های سامسونگ
برای فعال کردن در تلویزیون سامسونگ باید ابتدا مراحل زیر را انجام دهید:
(System > Turn on Anynet+ (HDMI-CEC
ممکن است این تنظیمات در قسمت Expert Setting باشد. شما در تلویزیون‌های سامسونگ برای اینکه خاموش کردن تلویزیون را کنترل نمایید باید در قسمت Anynet+ settings گزینه Auto Turn Off را بزنید
مراحل فعال کردن EasyLink در تلویزیون‌های فیلیپس
برای فعال کردن لینک مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:
Installation menu > Select Preferences > Turn on Master EasyLink > Turn on HDMI-ARC
فعال کردن Aquos Link در تلویزیون‌های شارپ
برای فعال کردن Aquos Link در تلویزیون‌های شارپ مراحل زیر را طی نمایید:
System menu→ Select HDMI Function. → Turn on CEC & MHL Control
مراحل فعال کردن CE-Link یا Regza Link در تلویزیون‌های توشیبا
اگر تلویزیون شما از برند توشیبا می‌باشد باید توجه نمود که تلویزیون شما از جمله تلویزیون‌های قدیمی است یا اینکه از محصولات جدیدتر میباشد. اگر تلویزیون شما از محصولات قدیمی برندشان توشیبا می‌پاشد مراحل زیر را طی نمایید:
Preferences menu > Select REGZA-LINK Setup. > Turn on REGZA-LINK. > Turn on Amplifier Control
و سپس
Preferences menu > Select REGZA-LINK Setup. > Turn on Amplifier Control
انجام دهید اگر تلویزیون‌های شما جدید تر بوده باید در قسمت تنظیمات مراحل زیر را طی نمایید:
Settings menu > Select Options > Select HDMI CEC Control Setup. > Turn on HDMI CEC Control
و در ادامه
Settings menu → Select Options → Select HDMI CEC Control Setup → Turn on Amplifier Control
فعال کردن HDMI CEC در تلویزیون‌های ویزیو Vizio
برای فعال کردن قابلیت HDMI CEC در تلویزیون‌های ویزیو مراحل زیر را طی کنید:
System menu > turn on CEC Function > turn on System Audio Control
و در ادامه مراحل زیر را طی کنید:
System menu > Turn on System Audio Control

چگونگی فعال کردن SimpLink در تلویزیون‌های ال جی
نتیجه گیری

در این مقاله در مورد پورت HDMI ARC و قابلیت جدید HDMI CEC با شما گفتگو کردیم در این مقاله در مورد ماهیت این قابلیت‌ها و معایب و مزایای که دارند با شما گفتگو کردیم شما می‌توانید این قابلیت را در تلویزیون خود فعال نموده و از مزایای‌ قابلیت HDMI CEC استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام کلیه کسانیکه تلویزیون TCL از مدل 6000به بعد باید از کابل HDMI با کیفیت و ورژن حداقل 1.4 معتبر استفاده نمایند در غیر اینصورت با اشکال صدا روبرو خواهند شد ای کاش شرکت ماد ایران این نوع تلویزیون را با کابل HDMI مناسب می‌فروختند با تشکر مهرابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا