امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

فرق کیفیت تصویر تلویزیون SDR با HDR؟

فناوری SDR بهتر است یا HDR؟

شما ترجیح می دهید که کدام را داشته باشید؟ آیا تفاوت و شباهت آن ها را می دانید؟ با همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیابید. به طور کلی تلویزیون هایی که امروزه تولید می شوند اگر بخواهیم آن را با مدل های قدیمی مقایسه کنیم باید بگوییم که تفاوت های زیادی وجود دارد. مهمترین تفاوت این است که هر کدام سیگنال HDR را متفاوت می خوانند. می توانیم تقریبا بگوییم که مدل های جدید و قدیم تقریبا در محیط بیرون و تماشای تلویزیون در محیط بیرون تفاوت آن چنانی ندارند به ویژه اینکه تلویزیون های 1080 پیکسل به فورکا ارتقا پیدا می کنند. باید به این نکته توجه داشته باشید که  بزرگترین عامل کیفیت تصویر خود تلویزیون است زیرا HDR تکنولوژی ای جدید و راهی دقیق تر است برای توصیف آنچه که تلویزیون برای نمایش احتیاج دارد.

sdr-vs-hdr

انواع کیفیت تصویر تلویزیون

به طور کلی چهار نوع سیستم های تصویر تلویزیونی  وجو د دارد که عبارت است از:

 • SD یا حالت استاندارد
 • HD یا همان کیفیت تصویر معمولی
 • Full HD که کیفیت آن از HD بالاتر است
 • 4K کیفیت تصویر عالی

ویژگی های فناوری HDR چیست ؟

 • HDR مخفف عبارت High difinition، می باشد
 • HDR پایه ای برای محدوده دینامیکی بالا است
 • اصطلاح HDR برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گرفته اما امروزه وقتی در مورد فیلم HDR صحبت می کنیم منظور فرا داده می باشد
 • HDR ابر داده ای است که به سادگی می تواند  اطلاعات اضافی را به سیگنال های ویدیویی ارسال کند
 • وقتی اطلاعات ارسال می شوند این اطلاعات رنگ ها را به طور کامل توصیف می کنند
 • توصیف رنگ ها باعث می شود که تلویزیون رنگ ها را بخواند و بتواند آن ها را به طور دقیق نمایش دهد
 • فرا داده HDR از طریق دو استاندارد مختلف HDR10 و صدای دالبی چشم انداز توزیع می شود
 • باید گفت که این مورد تنها پارامتر مورد نیاز برای پشتیبانی HDR است
 • تلویزیون برای این که از اطلاعات بیشتر استفاده کند و تفاوت ها را نشان دهد به سایر موارد نیز نیاز دارد

sdr-vs-hdr

به طور مثال با استفاده از SDR می توان به ماشین با دریچه گاز کامل دستور داد که از 50 درصد دریچه گاز استفاده کند، در عوض از ماشین HDR با 120 مایل در ساعت خواسته می شود که با 40 مایل در ساعت حرکت کند. برخی از ماشین ها نیز هیچگاه این موفقیت ها را نخواهند داشت. بیشتر تلویزیون ها در این مورد یکسان هستند.

در گذشته سیگنال ها سطحی از قدرت را می خواستند اما در HDR  این سطح قدرت با یک هدف خاصی تنظیم می شود. تلویزیون های HDR این قابلیت را دارند که با اوج روشنایی بالا و وسعت رنگ گسترده برای یک هدف خاص فعالیت کنند. اگر مدل های خوبی از این تلویزیون داشته باشید می توانید تصویر دقیق تری نسبت به مدل های پایین تر با عملکرد محدود را ببینید.

HDR پیشرفت بزرگی از تلویزیون ها در جهان محسوب می شود. اما باید به این نکته هم اشاره کرد که از آن فقط برای به دست آوردن کشش و جذب مردم استفاده می شده است. تلویزیون هایی که در حال حاضر تولید می شوند خیلی بهتر و عالی تر هستند اما به کار نمی روند. هیچ کاربری نمی خواهد دید بسیار زیاد به صورت بصری از یک سیگنال HDR با محدوده متوسط داشته باشد. در تلویزیون ها هر چقدر تنظیم خودکار انجام شود، کیفیت تصویر نیز بهبود می یابد.

ویژگی های فناوری SDR چیست ؟

 • بیشتر فیلم های دی وی دی قدیمی با این کیفیت ساخته شده اند
 • این کیفیت تصاویری با وضوح 480*720 پیکسل را نشان میدهد
 • اگر بخواهیم این کیفیت رابا HDR مقایسه کنیم می بینیم که کیفیت کمتری دارد
 • برای سیگنال SDR، باید از یک HD FURY لینکر استفاده شود
 • HD FURY لینکر را با تلویزیون های E DID جایگزین می کنیم این مدل ها به طور موثر پشتیبانی HDR را مخفی می کند
 • در اینصورت کاربران تصور می کنند که به یک تلویزیون SDR متصل شده اند

به طور کلی می توانیم این دو مدل از تلویزیون ها را در سه فاکتور با هم مقایسه کنیم که در ادامه به هر کدام از این سه عامل می پردازیم

مقایسه فناوری SDR با HDR در وسعت گسترده رنگ

در مقایسه وسعت رنگ این دو باید گفت که تفاوت قابل توجهی بین HDR و SDR وجود دارد . بیشتر رنگ هایی که متفاوت هستند دو رنگ سبز و قرمز می باشند. همانطور که گفتیم این موضوع عاملی در HDR حساب نمی شود. در این دو مدل تفاوت کمی در اشباع رنگ بین تصویر SDR و کم پایان یک HDR وجود دارد باید به این نکته توجه کنیم که بسیاری از تلویزیون های HDR حیطه گسترده رنگی ندارند به همین دلیل آن ها از این جنبه مناسب نمی باشند.

وسعت گسترده ی رنگ یک شاخص برای HDR محسوب نمی باشد. وسعت رنگ به درجه ای از اشباع که تلویزیون می تواند نمایش دهد اشاره دارد. اگر یک تلویزیون از حیطه گسترده رنگ پشتیبانی کند در اینصورت می تواند بیشتر رنگ های کامل را نمایش دهد. و این نمایش دادن در مقایسه با تلویزیون استاندارد یا SDR بیشتر می باشد. در زمان های گذشته اگر تلویزیونی یکی از این دو را پشتیبانی می کرد در اینصورت می توانست تمام محتوا را با یک وسعت رنگ کوچکتر تولید و نشان داده شود.

نتیجه ی این مقایسه این است که HDR برنده می باشد، اما این موضوع تنها زمانی است که تلویزیون وسعت رنگ گسترده ای داشته باشد.

sdr-vs-hdr

مقایسه ی عمق رنگ با وسعت رنگ

عمق رنگوسعت رنگ
عمق رنگ به تفاوت رنگ هایی که یک تلویزیون می تواند نشان دهد اشاره می کندتفاوت بین عمق و وسعت می تواند کمی گیج کننده باشد
عمق رنگ بسیار شبیه به وسعت رنگ می باشدوسعت رنگ به درجه ای از اشباع که تلویزیون می تواند نمایش دهد اشاره دارد .
 عمق رنگ به تعداد رنگ تلویزیون با قابلیت نمایش در داخل پالت اشاره داردوسعت رنگ محدود نمی تواند رنگ قرمز یک سیب را به طور دقیق و واضح نمایش دهد
محدودیت در عمق رنگ باعث می شود شیب رنگ قرمز روی آن سیب ناهموار به نظر آید و در نتیجه صاف یکدست دیده نمی شود .

تلویزیون 8 بیتی می تواند 256 سایه از رنگ قرمز و سبز و آبی یا 16.7 میلیون رنگ کامل را نمایش دهد حال آنکه  تلویزیون های 10 بیتی 1024 سایه از هر کانال یا 1.07 میلیون رنگ را نشان می دهند و در مقایسه تلویزیون 10 بیتی مقداری کم به نظر می رسد.

sdr-vs-hdr

تاثیر شیب زیاد در عمق رنگ چگونه است؟

 • تلویزیونی که عمق بیت پایین تری دارد، مقداری از مراحل گسترش یافته بسیار کوچک تر است
 • عمق بیت محدود می تواند باعث انسداد و شیب نا هموار شود
 • کاربران می توانند این ویژگی را در تصویر SDR ببینید
 • این یکی از موارد نادرست می باشد این مورد نادرست مربوط به HDR بر روی تلویزیون های پایین تر پایان یک هدف را پیدا می کنند
 • در حال حاضر بسیاری از آن ها در یک پنل 10 بیتی قرار دارند که باعث می شود حداقلی که  دیده شده است تاثیرگذار باشد

به طور کلی برنده ی این مقایسه کیفیت HDR می باشد.

محدوده دینامیکی چیست؟

محدوده دینامیکی هرچیزی به معنی تفاوت بالاترین و پایین ترین نقطه آن است.  محدوده دینامیکی در یک سیستم بصری به معنی تفاوت بالاترین و پایینترین میزان نوری است که آن وسیله می‌تواند شناسایی کند. هرچه این محدوده بزرگتر باشد جزئیات بیشتری در سیستم ذخیره می‌شود. هر سیستمی که دارای محدوده دینامیکی گسترده و وسیعی باشد در اصطلاح اچ دی آر «HDR» نامیده می‌شود. چشم انسان محدوده دینامیکی بسیار گسترده‌ای دارد، ما با چشمهایمان می‌توانیم به هر منظره‌ای نگاه کنیم و اجسامی که در فضاهایی با نور زیاد و یا نور کم قرار دارند را بدون هیچ مشکلی ببینیم. البته هنگامی که در محیط‌های بسیار پر نور قرار داشته باشیم عنبیه چشم تنگ می‌شود و به همین دلیل اجسام موجود در قسمت‌های تاریکتر منظره محو به نظر می‌رسند. اگر چشم انسان محدوده دینامیکی گسترده تری داشت نیازی به تنگ شدن عنبیه در هنگام مشاهده مناظر بسیار پر نور نبود. به همین صورت در شب‌های تاریک نیز می‌توانستیم همانند حیواناتی مثل موش یا گربه محیط اطراف خود را به آسانی مشاهده کنیم.

پیش از اینکه به صورت تخصصی وارد بحث شویم باید به این نکته توجه داشته باشید که قابلیت HDR در عکاسی و تصاویری که با آن دوربین ها گرفته شده است، نیز وجود دارد و از همین ابتدا بدانید که این دو با هم کاملا متفاوت هستند و از بد حادثه فقط نام های یکسانی دارند. و به هیچ وجه کاربردهای مشابه ندارند. این مقاله را ادامه دهید تا نظرتان درباره ی این قابلیت کاملا دگرگون شود.

sdr-vs-hdr

محدوده دینامیکی Dynamic Range چگونه است؟

 • محتوای HDR از قابلیت های روشنایی بالاتر خود استفاده می کند و آن را برجسته و واقعی نشان می دهد .
 • وقتی که یک تلویزیون حیطه دینامیکی محدودی دارد می تواند نقاط برجسته را نشان دهد اما عناصر تاریک را خرد می کند و این مورد بالعکس نیز صدق می کند.
 • یک تلویزیون با محدوده دینامیکی بالاتر می تواند هر دو را به طرو همزمان نشان دهد.
 • برای رسیدن به این مقصود اوج روشنایی، کنتراست و کیفیت صدا بزرگترین تاثیر را در این زمینه دارد.
 • در این مقایسه در صورتی که اوج درخشندگی به اندازه کافی بالا باشد، HDR برنده است

باتوجه به مقایسه ها و مطالبی که گفتیم می توان اینگونه نتیجه گرفت که تکنولوژی SDR قدیمی شده است و به جای آن تکنولوژی HDR آمده است. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع قیمت تی وی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

sdr-vs-hdr

کیفیت تصویر فیلم های HDR چگونه اند؟

اگر تلویزیون‌هایی را که قابلیت HDR دارند را با هم مقایسه کنیم در می یابیم که کیفیت هر کدام از این تلویزیون ها با یکدیگر متفاوت است. اگر تلویزیونی با قابلیت HDR سازگاری داشته باشد این موضوع نمی تواند به تنهایی به عنوان معیاری در تشخیص برتری آن به دستگاه‌های بدون بهره از این قابلیت مورد ارزیابی قرار گیرد. این قابلیت تنها نشان‌دهنده آن است که می‌توان از چنین محتوایی بر روی تلویزیون یاد شده استفاده کرد.

طبیعی است برای اینکه تلویزینی با این قابلیت داشته باشیم باید پول بیشتری پرداخت کنیم. برخی تصور می کنند فقط داشتن تلویزیون هایی با این قابلیت دیگر کافی است و می توانند همه ی فیلم ها را با کیفیت عالی ببینند اما اینطور نیست شما برای اینکه بخواهید فیلم هایی عالی ببینید باید محتواهای متناسب با آن نیز داشته باشید. اینکه فیلمی از رنگ های مختلف استفاده کند یا نه در اختیار کارگردان یا تهیه کننده محتوا می باشد و تلویزیون هر چند این قابلیت را هم داشته باشد اگر فیلم رنگ های مختلف نداشته باشد، کیفیتی بالا نخواهیم داشت. در هنگام تولید یک فیلم یا نمایش تلویزیونی، کارگردان و یا فیلم ‌بردار با کمک یک متخصص، به رنگ‌ دهی صحنه‌ ها می‌ پردازند. با این اوصاف و با وجود قابلیت HDR دست کارگردان در رنگ‌ دهی بهتر به صحنه‌ها باز خواهد بود.

محتوای موجود برای این تلویزیون ‌ها بسیار کمیاب است. نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌های با رزولوشن 4K در حال حاضر به ندرت یافت می‌شوند و محتوایی با قابلیت HDR از آن هم محدودتر است. هم‌اکنون شرکت‌هایی مانند آمازون چندین نمایش را در این قالب تهیه کرده اند. سونی فیلم و Netflix نیز از جمله نهادهایی هستند که در این عرصه فعالیت می کنند.

sdr-vs-hdr

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا