امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

+HDR10 چیست؟

+HDR10 چیست؟

 در این مقاله قصد داریم یکی از فرمت‌های تصویری که در بازار و هنگام خرید تلویزیون شاید بسیار شنیده باشید اشاره داشته باشیم. فرمت +HDR10 فرمت تصویری جدید است که توسط برند سامسونگ ساخته شده است. برند سامسونگ گوشی‌های هوشمند بسیار مدرن و شیک و جذابی طراحی می‌کند، به همین دلیل در این راستا برند سامسونگ تلاش کرده است که محتوای تصویری خودش را جذاب تر برای کاربران ارائه دهد و فرمت تصویر +HDR10 را عرضه کرده است. امروزه در بازار فناوری‌ها با پیشرفت‌های بسیار چشمگیری روبه‌رو هستند و هر بار نیز فرمت جدیدی به بازار عرضه می‌شود. فرمت +HDR10 جدیدترین پیشرفت حوزه تصویر محسوب می‌شود. این فرمت در تلویزیون‌ها سرویس‌های اشتراک ویدیو و فیلم‌ها و سریال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های فرمت HDR این است که می‌تواند بهترین کیفیت تصویر را برای کاربران فراهم کند. فناوری اچ دی آر در بیشتر فرمت‌ها ظاهر می‌شود و شاید هم این نکته برای کاربران کمی گیج کننده باشد.

+HDR10 چیست؟ _ زیگمو

امروزه در دنیای تصاویر فرمت‌های مختلفی از جمله HDR10، dolby vision و HLG دارد اما با این حال همواره با پیشرفت‌های چشم گیری نیز روبرو بوده ایم و فرمت جدیدی تحت عنوان +HDR10 به بازار عرضه شده است. این فرمت توسط برند سامسونگ تولید شده است و برندهای دیگری مانند پاناسونیک، فیلیپس، آمازون، فاکس و 20th Century نیز از این فرمت استفاده کرده و در محصولات این فرمت را به کار برده‌اند. با توجه به اینکه این فرمت توسط برند سامسونگ عرضه شده است و خیلی زود شرکت‌های بزرگ از آن استقبال کردند به همین دلیل بدیهی است که سرعت رشد بالایی داشته باشد و در بسیاری از وسایل همه گیر شود.

پیشنهاد میکنیم جهت خرید تلویزیون سامسونگ در سایت دبی کوچولو بر روی لینک درج شده کلیک کرده و انواع مدل ها را به همراه قیمت مشاهده نمایید.

مزیت فرمت +HDR10 در مقایسه با سایر فرمت‌ها چیست؟

 فرمت +HDR10 در مقایسه با فرمت‌های قدیمی مزیت و برتری‌های بسیار گسترده‌ای دارد. به عنوان مثال فرمت HDR10 فراداده استاتیک و ایستا می‌باشد. اما فرمتhdr 10 پلاس و دالبی ویژن از جمله فرمت های داینامیک و پویا هستند. همین پویایی بزرگترین تفاوت میان HDR10 و دی وی دالبی ویژن محسوب می‌شود. برای اینکه تفاوت میان HDR10 و +HDR10 را بیشتر توضیح دهیم باید ابتدا در خصوص metadata یا فراداده اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. منظور از فراداده اطلاعات جانبی است که در ماورای سیگنال ویدیویی وجود دارد. این اطلاعات همراه با محتوای تصویری اچ دی آر ارسال می‌شود و به تلویزیون دستور می‌دهد که محتوا محدوده دینامیکی بالایی دارد و باید آن را به گونه‌ای خاص نمایش دهد. در فرمت hdr در تلویزیون در اطلاعات خودش دستورهایی را دارد که می‌تواند در آغاز نمایش فیلم آنها را اجرا کرده‌اند و کیفیت آنها را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال یکی از دستورات ایستا این است که وقتی این نمایش می‌گوید به بالا بپر باید تا این ارتفاع بپرند و این دستور برای تمامی پرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی اگر یک سکانس‌های ارتفاع بسیار زیادی داشته باشد. این فراداده به تنهایی نمی‌تواند بهترین کیفیت تصویر را ارائه دهد.

+HDR10 چیست؟ _ زیگمو

اما فرمت دالبی ویژن فراداده پویا محسوب می‌شود و فرمت +HDR10 نیز از جمله فرمت‌های پویا هستند. فراداده پویا این امکان را برای کاربران به وجود می‌آورد که هر سکانس و حتی یک فریم از یک فیلم به صورت جداگانه تنظیم شود و کیفیت آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد. این فرمت‌ها دقت تنظیم بسیار بالایی دارند اما بسیاری از فیلم‌ها نیاز به این مقدار تنظیم دقیق نیز ندارند. با وجود این فرمت‌ها برای فیلمسازان این امکان فراهم شده است که تعیین کنند فریم هایی از فیلم در تلویزیون به چه شکلی به نمایش در بیاید. بر روی کاغذ این امکان می‌تواند کیفیت تصاویر را در مقایسه با HDR10 افزایش دهد. به عبارتی تلویزیون به جای این که یک دستور در مورد ارتفاع پرش دریافت کند در هر صحنه این دستور را تکرار می‌کند.

برند سامسونگ در مورد فرمت HDR10 می‌گوید که HDR10 پلاس می‌تواند بهترین کیفیت را از محتوای HDR تنظیم کند. این محتوا و فرمت به گونه‌ای است که سکانس به سکانس تنظیمات خاصی را انجام می‌دهد. برای اینکه از فرمت +HDR10 استفاده شود به هیچ مجوز خاصی نیاز نیست و تولیدکنندگان نمایش و فیلمسازان به راحتی می‌توانند در محصولات خودش فرمت اچ دی آر پلاس را استفاده کنند و گواهی و لوگوی آن را بر روی محصولات خودشان درج کنند.

+HDR10 چیست؟ _ زیگمو

نکته بسیار مهمی که در مورد فرمت +HDR10 مطرح می‌شود این است که فرمت HDR10 پلاس برند سامسونگ با فرمت hdr پلاس گوگل متفاوت است که به گونه‌ای از فرمت است که کیفیت را در دوربین‌های موبایل افزایش می‌دهد. اما با این حال هر دو فرمت مربوط به HDR هستند شاید از لحاظ فنی اسم های یکسانی داشته باشند اما کاربرد و کارکرد یکسانی ندارند.

برند سامسونگ فرمت +HDR10 یا اچ دی آر پلاس را به بازار عرضه کرد از این به بعد دیگر مجبور نیست که برای استفاده از فناوری دالبی هزینه جداگانه بپردازد. خودش فناوری HDR را توسعه داده و از سوی سایر شرکت‌ها نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که هنوز فرمت HDR خودش در میان کاربران جا نیفتاده است و اضافه شدن یک فرمت جدید باعث شده برای کاربران سوال باشد این که حالا +HDR10 بهتر است یا فرمت hdr یا فرمت دالبی ویژن بهتر است؟ یا فرمت‌های قدیمی؟ در پاسخ به این سوالات باید به این نکته توجه کرد که HDR10 پلاس و دالبی ویژن کارکرد کاملا یکسان هستند اما دالبی هزینه لایسنس دریافت می‌کند و می‌تواند ویدیو‌های مخصوص دالبی را با کیفیت خوبی نمایش دهد. به تولیدکنندگان تلویزیونی اختیار داده شده است این تنظیمات خاصی انجام دهند که محصولاتشان بتوانند بهترین کیفیت را برای کاربران عرضه کنند. در فرمت hdr هیچگونه لایسنس و مجوز نیاز نیست اما شاید در +HDR10 نیاز باشد که تولید کنندگان به دنبال دریافت مجوز باشند. برند سامسونگ به وضوح اعلام کرد که سازندگان می‌توانند گواهی موردنظر را به راحتی دریافت کنند. اما از مراحل چگونگی دریافت این گواهی اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. برند سامسونگ از این فرمت در نمایشگاه ces  2018 رونمایی کرده است. این گواهی بر اساس کیفیت ارائه می‌شود و اگر تایید شود کیفیت خاصی نیز به آن محصول تعلق می‌گیرد سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که یک محصول باید چه میزان از کیفیت را داشته باشد تا بتواند این فرمت و این لوگو را دریافت کند.

آیا تلویزیون‌ها از فرمت +HDR10 پشتیبانی می‌کنند؟

 در پاسخ به این سوال که آیا تلویزیون به فرمت HDR10 پلاس مجهز می‌شود یا نه؟ باید گفت بلند سامسونگ ادعا می‌کند که تمامی محصولات در سال 2017 به قابلیت hdr پلاس مجهز شده‌اند و تمامی این محصولات گواهی اچ دی آر دارند حتی این برند در تلاش بود که نمایشگرهای سال 2016 خودش را نیز به فرمت مجهز کند.

 

اموزش برندهای بسیار زیادی هستند که از فرمت HDR10 پلاس استقبال کرده است اما به نظر می‌رسد برند ال جی فعلاً قصد دارد از قابلیت دالبی ویژن استفاده کند و به فرمت سامسونگ روی نمی آورند. پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده قیمت تلویزیون در سایت دبی کوچولو بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

+HDR10 چیست؟ _ زیگمو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید