امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

فناوری Virtual Surround Sound (صدای سوراند مجازی) در تلویزیون چیست؟

قابلیت Virtual Surround Sound در تلویزیون چه کاربردی دارد؟

تا کنون قابلیت صدای سوراند مجازی را شنیده اید؟ اگر این نام را نشنیده اید شاید آن را به کار برده اید اما نامش را نمی دانید. در تماشای یک فیلم لذت بخش و زیبا هیچگاه نمی توان صدا و تصویر را از هم تفکیک کرد. در واقع برای تماشای محتواهایی لذت بخش باید به طور همزمان هم صدا و هم تصویر عالی باشند. صدای سوراند مجازی یکی از ویژگی های تلویزیون ها و سیستم های صوتی می باشد که تجربه ی زیبایی را برای کاربران ایجاد خواهد کرد با ما همراه باشید تا با قابلیت ها و کارکرد های این تکنولوژی آشنا شوید.

قابلیت Virtual Surround Sound چیست؟

صدای سوراند یکی از فرمت های صدای فراگیر می باشد. همانطور که می دانید برای اینکه یک سیستم ضبط صدا ساخته شود روش های مختلفی وجود دارد. صدای فراگیر سالن های نمایش و سیستم های صوتی تصویری خانگی را بگونه ای توسعه داده که مخاطب را در بطن و جریان فیلم قرار می دهد، در واقع  Virtual Surround Sound  یکی از قابلیت‌های تلویزیون می باشد که باعث می شود صدا حالت چند بعدی داشته باشد یا بهتر است بگوییم سوراند باشد. برای اینکه حالت سوراند ایجاد شود باید صدا و افکت‌های صوتی پردازش شوند. بعد از این پردازش بیننده صدا ها را به گونه ای می شنود که گویا در دل فیلم قرار دارد و تصور کند که صدایی را از پشت سر یا روبرو می ‌شنود. پیشتر برای اینکه کاربر احساس کند که صدا را از بالا، پشت سر یا جهت های دیگر می شنود باید جهت بلند گو ها تغییر می کردند اما امروزه با وجود این فناوری ها بلندی صدا ها با فرکانس هایی مختلف تغییر می یابد و با افکت های صوتی ای همراه می شود و بدین ترتیب صدا شبیه سازی می گردد. در واقع پردازش نرم‌ افزاری باعث می شود که صدا سه‌بعدی یا محیطی به نظر برسد. این قابیلت در صداهای معمولی وجود ندارد در واقع صدا های معمولی دو کاناله یا استریو  بودند. منظور از دو کاناله این است که تنها می توانستیم تشخیص دهیم که صدایی که به گوش می رسد از راست است یا چپ، فقط همین.

ویژگی های Virtual Surround Sound چیست؟

شاید برخی از افراد سینمای خانگی را اینگونه تصور کنند: یک تصویر بزرگ  همراه با صدای بلندی که از یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ شنیده می شود و مجموعه ای از اسپیکر ها در اطراف موجود است. شاید این مدل از سینما های خانگی مورد پسند برخی ها باشند اما مسلما افرادی هستند که فضاهای کوچکتری دارند و اصلا دوست ندارند که اطراف شان پر از کابل و اسپیکر باشد. برای داشتن  تئاتر خانگی، با بلندگوهای صدای فراگیر و یک ساب ووفر حتما نباید فضایی آن چنان با اسپیکر هایی فراوان داشت. کسانی که از کابل های زیاد و اسپیکر های فراوان فراری هستند می توانند به را حتی زا virtual surround sound استفاده این تکنولوژی سیستم صدای فراگیری است که با چند بلندگو عمل می کند، اما بزرگترین مزیت آن این است که از بلندگوهای کمتر و کابل های کمتری استفاده می کند.

ویژگی های دیگر قابلیت Virtual Surround Sound عبارت است از:

  • این سیستم ها دارای دو نوع اصلی 2.1 surround و digital sound می باشد.
  • در بیشتر مواقع سیستم 2.1 surround از دو بلندگو در مقابل شنونده و یک ساب ووفر استفاده می کند که این  ساب ووفر در همان اتاق نیست بلکه  در جایی دیگر در اتاق استفاده می شود.
  • این قابلیت سیستم 5.1 surround sound را دارند که با پنج بلندگو و یک ساب ووفر همراه است.
  • سیستم digital sound از یک نوار تک بلندگو برای ایجاد صدا استفاده می کند. به این نکته هم باید اشاره کد که بسیاری از سیستم ها صدای دیجیتال ساب ندارند.
  • این تکنولوژی با دقت زیادی تنظیم می شود.
  • این سیستم ها بر اساس اصول اساسی کار می کنند.
  • این سیستم برای اصلاح امواج صوتی از تعدادی تکنیک خاص استفاده می کند همین تکنیک ها هستند که باعث می شود کاربران اینگونه تصور کنند که گویا از بلندگوهای بیشتری استفاده می شود. در حالیکه این سیستم از بلند گوهای کمتری استفاده می کند.
  • این سیستم بعد از مطالعه بر روی سیستم شنوایی انسان و چگونگی درک صداها توسط انسان ایجاد شده است.
  • قابلیت ضبط صدا

باید گفت که شیوه ای که صدا به وسیله ی آن پخش می شود با شیوه ای که آن صدا با استفاده از آن ضبط شده است ارتباط تنگاتنگی دارد. ساده ترین روشی که در فیلم های اولیه برای ضبط صدا بکار می رفت، روش مونوفونیک یا به عبارت ساده تر Mono بود. در روش مونو، تمام صدا روی یک تراک صوتی یا کانال ضبط می شد و به طور معمول این صدا نیز از یک منبع پخش می گردید. اما ضبط Stereo این قابلیت را دارد که صدا را از دو جهت ضبط کند که به آن ضبط دو کاناله گفته می شود که در آن صدا روی دو بلندگو در دو طرف شنونده پخش می شود. صدای دو کاناله یا همان استریو ، فرمت استاندارد برای پخش کننده های استریوی خانگی، تلویزیون و رادیوهای FM هستند.

جهت خرید و مشاهده انواع قیمت تی وی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

ضبط صدا به روش Surround چگونه است؟

در گذشته روش هایی که برای ضبط صوت به کار می رفته است روش دو گوشی نام دارد روش دو گوشی همان روش دو کاناله برای ضبط می باشد. در این روش برای ضبط صدا از دو میکروفن استفاده می کردند. اما در روش ضبط صوت با Surround کانال های صوتی بیشتری اضافه شد و این قابلیت ایجاد شد که از چندین جهت صدا ضبط شود، سیستم های ضبط Surround، میکروفون های خاصی دارند که باعث می شوند صدای محیطی یا سه بعدی ضبط شود. منظور از صدای محیطی یا سه بعدی همان ضبط صدا در چندین کانال یا جهت مختلف است.

اما این نکته را بدانید که این روش برای تولید یک تراک صوتی مناسب نمی باشد. همه ی تراک های صوتی فیلم در یک استودیویی به نام Mixing Studio ترکیب و تولید می شوند. تراک های مختلف صدا های ضبط شده عبارت است از: گفتگوهایی ضبط شده، افکت های صوتی ضبط شده و موسیقی فیلم، گروهی که مسئولیت ادیت و میکس صدا را بر عهده دارند، این تراکت ها را ضبط می کنند و سپس آن ها را در بهترین کانال قرار می دهند. عملکرد قابلیت Virtual Surround Sound هم به همین صورت می باشد.

قابلیت Virtual Surround Sound در تلویزیون های ال جی چگونه است؟

اگر بخواهیم برترین شرکت را در عرصه ی صوت و صدا معرفی کنیم باید از ال جی نام ببریم این شرکت در کیفیت صدا از سایر شرکت ها برتر است. در برخی از محصولات ممکن است زمانیکه شما صدا را افزایش دهید، کیفیت صدا کم شود اما در محصولات ال جی اینگونه نیست. شما همواره در هر ولومی بهترین کیفیت صدا را خواهید داشت. صدای فراگیری که در ال جی وجود دارد باعث می شود که صدا ها بازسازی شوند و برای این کار تلویزیون به هیچ سیستم یا تجهیزات اضافه ای نیاز ندارد. صدای فراگیر در ال جی باعث شده است که کاربران هنگام تماشای محتوا ها خودشان را در بطن حوادث و ماجرا ها بیابند. ال جی برای ارائه ی صدایی فراگیر از فناوری Virtual Surround Plus استفاده می کند این فناوری باعث می شود که صدا با جزئیات کامل ایجاد شود و فرکانس های به وجود آورنده ی صدا تقویت شده و در نتیجه صدایی غنی به گوش کاربران برسد. یکی دیگر از ویژگی های محصولات ال جی این است که این محصولات با وجود این فناوری توانسته اند صدا ها را پاکسازی کنند.

جهت خرید و مشاهده قیمت تلویزیون ال جی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

فناوری پاکسازی صدا در تلویزیون ال جی

بلندگو های سیستم صوتی تلویزیون های برند ال جی از نوع صدای مجازی Surround Plus می باشند. این بلند گو ها همه جانبه و فراگیر هستند و باعث می شوند که در تلویزیون های الجی کاربران شاهد صداهایی دقیق و با کیفیت باشند. وقتی می گوییم که این بلند گوها صدا ها را همه جانبه پخش می کنند منظور ما این است که کاربران می توانند از هر جهتی صدا را بشنوند پیشتر فقط می توانستند صدا را از راست یا چپ بشنوند اما اکنون می توانند از همه ی جهت ها صداهایی دقیق و با کیفیت بشنوند. فناوری پاک سازی صدا Clear Voice III در کنار Virtual Surround Sound در تلویزیون ال جی وجود  دارد همانطور که از عنوان آن برمی آید این فناوری باعث می شود که صدا ها بسیار شفاف به گوش کاربران برسند و هیچ ناخالصی یا حتی نویزی در آن ها وجود نداشته باشد. این قابلیت حتی می تواند  کانال های صوتی را از هم جدا کرده و تفکیک نماید، در نتیجه این حس به کاربران منتقل می شوند که گویا در دل تصاویر و صدا ها قرار دارند.

کسانی که از تلویزیون های ال جی استفاده می کنند، حتماً این ویژگی ها و کیفیت های بالا را دریافته اند. کاربران می توانند به طور همزمان صدا هایی با وضوح بالا و کیفیت بالا، شفاف شاهد باشند، صدایی که آن ها را در دل هیجان و لذت قرار خواهد داد. و تجربه ای زیبا درک می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید