امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد؟ تنظیمات روشنایی تلویزیون در برندهای مختلف

روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد؟ تنظیمات روشنایی تلویزیون در برندهای مختلف

پیش از این که دلایل اهمیت روشنایی در تلویزیون‌ها را برای شما بیان کنیم باید بگوییم که برای بیان روشنایی تلویزیون از دو واحد رایج استفاده می‌کنند. یکی از این واحدها Nits و دیگری Lumens می‌باشد. منظور از Nits میزان نوری است که صفحه نمایشگر به سمت چشمان کاربران ساطع می‌کند. این میزان اندازه گیری شده و تحت عنوان واحد Nits شناخته می‌شود. منظور از Lumens اصطلاحی کلی و فراگیرتر است. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌‌ها و شاید بتوان گفت که تأثیرگذارترین فاکتور در انتخاب و خرید یک تلویزیون توجه به روشنایی صفحه نمایش آن است. معمولاً کاربران به دنبال تلویزیونی با روشنایی بالا هستند تا بتوانند محتوای مورد علاقه خودشان را در نور زیاد بدون اینکه تصویر شکسته شود ببینند. تلویزیون‌هایی که روشنایی بالایی دارند برای پخش محتوا‌های HDR بهترین گزینه هستند. اگر جزء افرادی هستید که تلویزیون را همیشه در محیط تاریک مشاهده می‌کنید، روشنایی تلویزیون چندان برای شما مهم نبوده و تغییری نیز برای شما ایجاد نمی‌کند به همین دلیل برای شما روشنایی تلویزیون 600 نیت (در OLED ها) با 1500 نیت (در بعضی از LED ها) تفاوتی ندارد.

بر اساس تحقیقات Dolby یک محدوده روشنایی ایده آل برای تلویزیون‌ها این است که این تلویزیون هم در شب و هم در روز بهترین عملکرد را داشته باشد و این واحد و محدوده حدوداً 10000 Nits می‌باشد. اما باید به این نکته هم توجه کنیم که همه پنل‌ها و صفحه نمایش‌های تلویزیون‌ها مانند یکدیگر عمل نمی‌کنند و به عنوان مثال زمانی که روشنایی LEDها بیشتر از 200 Nits باشد تصاویر تیره‌تر شده و سطح تیرگی تصاویر افزایش می‌یابد.

روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد؟ تنظیمات روشنایی تلویزیون در برندهای مختلف

چگونه روشنایی تلویزیون‌ها را تنظیم کنیم؟

باید گفت که هر چقدر میزان روشنایی یک صفحه نمایش بیشتر باشد تلویزیون بهتر عمل کرده و می‌تواند تصاویر و محتوا‌ها را به صورت واضح‌تر و شفاف‌تر برای شما ارائه دهد. باید گفت که اگر روشنایی بیش از اندازه باشد در این صورت قسمت‌های تیره تصاویر را کاربران کمرنگ‌تر می‌بینند و همچنین نور بسیار باعث می‌شود که چشمان شما زودتر خسته شود. قابلیت تنظیم خودکار روشنایی می‌تواند نور صفحه نمایش را بر اساس محتوای ورودی تنظیم کند این قابلیت این امکان را ندارد که روشنایی تلویزیون را بر اساس روشنایی محیط تنظیم کند. اگر شما گزینه روشنایی خودکار را فعال کنید با متصل کردن کنسول خود به تلویزیون هوشمند می‌بینید که نور پس زمینه کاهش یافته هرچند که نور اتاق بیشتر باشد.

منصفانه است بگوییم که برای تنظیم کردن روشنایی تلویزیون کار دشواری را در پیش دارید. نمی‌توان فقط با توجه کردن به یک تصویر یا چند سکانس روشنایی تلویزیون را تنظیم کرد به همین دلیل باید‌ترکیبی از تصاویر را برای تنظیم روشنایی تلویزیون در نظر گرفت. به گونه‌ای که این تصاویر هم صحنه‌های روشن دارند و هم صحنه‌های تاریک.

  1. برای اولین قدم شما باید ابتدا درخشندگی صفحه نمایش را در پایین‌ترین درجه قرار دهید سپس به هرصحنه تاریک و روشن نگاه کرده و روشنایی آن‌ها را افزایش دهید تا حدی که نقطه‌های تاریک رنگ سیاه خود را حفظ کرده اما با این حال نیز واضح به نظر می‌رسد.
  2. بهترین کار و آسان‌ترین کار این است که به تنظیمات پیش فرض تلویزیون خود نگاه کرده و سپس آن را شخصی سازی کنید. باید در نظر داشته باشید که هر چه قدر میزان روشنایی صفحه نمایش تلویزیون افزایش یابد میزان مصرف انرژی نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه هزینه مصرف شده نیز بالا می‌رود. جهت خرید و مشاهده انواع قیمت تی وی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

چگونه روشنایی تلویزیون‌ها را تنظیم کنیم؟

روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد؟

شاید تاکنون گمان می‌کردید که میزان نور پردازی تلویزیون چندان مهم نیست و نمی‌تواند آزار خاصی برای کاربران داشته باشد. اما باید گفت که اگر تلویزیون در یک محیط تاریک یا بدون پنجره قرار داشته باشد ممکن است میزان نورپردازی تلویزیون خودش را نشان ندهد اما به محض اینکه تلویزیون در کنار پنجره یا محیط‌های باز قرار گیرد در اینجاست که اهمیت روشنایی تلویزیون خودش را نشان می‌دهد. اگر قصد دارید تلویزیون خودتان را در محیط‌های پر نور یا کنار پنجره استفاده کنید باید با اهمیت روشنایی تلویزیون و چگونگی تنظیم کردن آن آشنا باشید. برای تنظیم کردن میزان روشنایی تلویزیون باید به عوامل و فاکتورهای مهمی‌ مانند نور محیط و محتواهای به نمایش درآمده توجه نمود. اگر جزو افرادی هستید که علاقه دارید بازی‌های فوتبال و ‌هاکی یا محتواهای HDR را با کیفیت بالا دریافت کنید باید روشنایی تلویزیون را نیز افزایش دهید. اگر تعداد پنجره‌های اتاق خانه شما بیشتر باشد میزان نور محیط نیز افزایش یافته و در نتیجه برای اینکه محتواها را به بهترین شکل ممکن بر روی صفحه نمایش تلویزیون مشاهده کنید باید میزان روشنایی تلویزیون را افزایش دهید. به طور کلی تصاویر خروجی LED ها و LCD در مقایسه با OLED  و تلویزیون‌های پلاسما به صورت شفاف‌تر هستند و باید به این نکته هم توجه داشته باشید که تلویزیون شما در کدام در زیر مجموعه کدام یک از این‌ها قرار می‌گیرد.

برای دریافت تصاویر و محتوا به بهترین شکل ممکن ساده‌ترین کار این است که زمانی که احساس کردید صفحه نمایش تلویزیون روشن نیست، میزان روشنایی اتاق را کم کنید یا اگر در شب هستید چراغ‌ها را خاموش کنید با این کار می‌توانید صفحه نمایش تلویزیون را روشن‌تر از پیش مشاهده کنید. شرکت‌های تولید کننده تلویزیون معتقد هستند برای اینکه میزان روشنایی تلویزیون تثبیت شود در 100 ساعت اولیه کار کردن تلویزیون میزان روشنایی تصویر را تغییر ندهید.

 

روشنایی تلویزیون چه اهمیتی دارد؟

تنظیمات روشنایی تلویزیون

برای تنظیم کردن روشنایی تلویزیون باید به عوامل مختلفی مانند مدل تلویزیون و برند آن توجه نمود. تلویزیون ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلفی دارد و می‌تواند تصاویر و فیلم‌ها را پردازش کرده و آن‌ها را به گونه‌ای که روشن و با وضوح بالا برای شما ارائه دهد. در جدول زیر تنظیمات کلی تصاویر در برندهای مختلف آورده شده است شما می‌توانید حالت یا مقدار مورد نظر را مشاهده کنید این اعداد معمولاً به صورت درصد یا در بازه‌ای از 10 یا 20 قرار می‌گیرند

Mode(تنظیمات)حالت یا مقدار مورد نظر
Picture mode(حالت تصویر)Cinema یا Movie
Backlight(نور پس زمینه)%100
Brightness(روشنایی)%50
Contrast(کنتراست)%100
Sharpness(شفافیت)%0
Gamma(شدت رنگ)2.2
Hue(رنگ مایه)%0
Tint(ته رنگ)%50
Color(رنگ)%50

یکی از عواملی که در تنظیم روشنایی صفحه نمایش موثر است سایز تصویر می‌باشد. این فاکتور با عنوان‌هایی مانند Picture Size، َAspect Ratio یا Overscan ارائه می‌شود. در تلویزیون سامسونگ عبارت  Screen Fit، در ال‌جی Just Scan ، در تلویزیون‌های سونی Wide Mode حالت Full و Display area را بر روی  Full Pixel قرار می‌دهیم. در برخی از تلویزیون‌ها حالت Overscan به صورت پیش فرض فعال است و شما باید آن را خاموش یا Off کنید.

چگونه روشنایی تلویزیون‌ها را تنظیم کنیم؟

تنظیمات روشنایی تلویزیون ال جی

  1. برای انجام تنظیمات روشنایی در تلویزیون ال جی در قدم اول باید وارد منوی تلویزیون الجی شوید.
  2. در گام بعدی از قسمت تنظیمات گزینه Picture را انتخاب کنید.
  3. سپس با استفاده از آیتم Brightness میزان نور محیط را تنظیم نمایید.

در جدول زیر بهترین مقدار برای این شاخص در اتاق‌های روشن و تاریک 50 می‌باشد مقدار کم این آیتم صفحه را تیره کرده و مقدار بالای آن نیز باعث می‌شود نقاط تاریک محتوا تا حد زیادی نامعلوم ارائه شود. اگر می‌خواهید تصاویر وضوح و روشنایی بیشتری داشته باشد باید گزینه‌های را Super Resolution ،True Motion ،Dynamic Color ،Motion Eye Care، Clear White و Real Cinema خاموش کنید.

اگر از تلویزیون ال جی خودتان در فضایی استفاده می‌کنید که پنجره‌های زیادی وجود دارد یا نور خورشید به صورت مستقیم به درون آن می‌تابد، باید از تنظیمات محیط‌هایی با نور طبیعی استفاده کنید. اگر تلویزیون شما در این محیط‌های روشن قرار ندارد باید تنظیمات محیط‌هایی با نور چراغ استفاده کنید و اگر می‌خواهید برنامه‌های مورد علاقه خودتان را در محیطی تاریک ببینید از تنظیمات محیط تاریک بهره بگیرید.

تنظیمات روشنایی تلویزیون ال جی

تنظیمات روشنایی تلویزیون‌های سامسونگ

برای اینکه در تلویزیون‌های سامسونگ روشنایی تلویزیون را تنظیم کنید باید گزینه Eco Sensor یا Adaptive Brightness خاموش کنید. اگر این گزینه‌ها فعال باشند در این صورت به صورت خودکار میزان نور پس زمینه و روشنایی تغییر می‌کند. مراحل تنظیم روشنایی تلویزیون‌های سامسونگ مانند تلویزیون‌های ال جی می‌باشد. شما باید ابتدا یک تصویر یا سکانس را انتخاب نمایید سپس میزان روشنایی آن را تنظیم کنید. تصویری که انتخاب کرده‌اید باید دارای نقاط روشن و تاریک باشد. اگر روشنایی تلویزیون را بیشتر از 60 قرار دهید در این صورت نقاط تیره تصاویر بسیار روشن‌تر دیده می‌شود. برای اینکه در تلویزیون‌ سامسونگ تصاویر وضوح و روشنایی بیشتری داشته باشد باید گزینه‌های Gamma ،Flesh Tone ،Dynamic Contrast ،Black Tone Motion Lighting، Digital Clean View و Smart LED غیر فعال نموده یا در حالت صفر قرار دهید.

تنظیمات روشنایی تلویزیون‌های سامسونگ

تنظیمات روشنایی تلویزیون‌های سونی

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که گستره روشنایی تلویزیون‌های سونی بین 0 تا 50 قرار دارد. در تلویزیون‌های سونی گزینه Black Level در میزان روشنایی بسیار موثر است. این گزینه بین 0 تا 100 تنظیم می‌شود هرچه میزان Black Level بیشتر باشد تیرگی صفحه‌ها نیز به همان اندازه بیشتر می‌شود. اگر تلویزیون سونی خودتان را در محیط‌های تاریک استفاده می‌کنید باید میزان روشنایی آن را بر روی 1 قرار دهید و در این صورت میزان درخشندگی در حدود 100cd/m2 می‌باشد. نکته بعدی این است که باید حالت Motionflow را از حالت پیش فرض به صورت Clearness تنظیم کنید. در این صورت درخشندگی صفحه کمتر می‌شود. اگر تلویزیون سونی خودتان را در یک محیط نوری متوسط قرار داده اید باید میزان این روشنایی را بر روی 9 قرار دهید در این صورت میزان درخشندگی تصاویر 200cd/m2 است. اگر تلویزیون سونی شما در محیط بسیار روشن به عنوان مثال محیط باز قرار گرفته است شما باید میزان روشنایی تلویزیون را حداکثر آن یا Max قرار دهید. در جدول زیر آیتم‌هایی که میزان روشنایی و وضوح تلویزیون سونی می‌کاهند اشاره کردیم شما باید برای افزایش وضوح و روشنایی تلویزیون‌ها این گزینه‌ها را خاموش و آن‌ها را غیر فعال کنید.

Mode(تنظیمات)حالت یا مقدار مورد نظر
MPEG Noise ReductionOff
Dot Noise ReductionOff
Auto Light LimiterOff
Smooth GradationOff
Reality CreationOff
Detail EnhancerOff
Black CorrectorOff
Edge EnhancerOff
Clear WhiteOff
CineMotionOff
MotionflowOff
Live ColorOff
SBMOff

علت کم شدن نور تلویزیون

شما برای شما هم این سوال تاکنون پیش آمده باشد که چرا در حال تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های مورد علاقه‌تان هستید و به یکباره نور تلویزیون کم می‌شود یا به اصطلاح تلویزیون کم نور می‌شود؟ در پاسخ به این سوال که چرا تلویزیون کم نور می‌شود باید گفت که در برخی از تلویزیون‌ها به ویژه مدل‌های جدید به گونه‌ای طراحی شده است که میزان وضوح و روشنایی تصاویر کم شود و در نتیجه در مصرف برق نیز صرفه جویی می‌شود. این ویژگی زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که شما گزینه‌های اقتصادی یا کاهنده مصرف انرژی را فعال کرده باشید. برای اینکه از این مطمئن شوید شما باید وارد منوی تلویزیون شده و گزینه‌های مربوط به صرفه جویی در انرژی را انتخاب کنید. این آیتم‌های مربوط به صرفه جویی در انرژی تحت عنوان‌های Energy saver، Energy saving، power saving mode، Eco Solution در تلویزیون‌ها وجود دارد. البته در برخی از ریموت کنترل‌ها وجود دکمه سبز حاوی لوگو برگ نیز نشان‌دهنده دسترسی سریع شما به آیتم‌های صرفه جویی در انرژی است. شما می‌توانید این آیتم‌ها را غیر فعال کرده یا در صورتی که می‌خواهید در انرژی صرفه جویی کنید آن‌ها را فعال قرار دهید. اگر به طور همزمان می‌خواهید که قابلیت صرفه جویی در انرژی فعال بوده اما از روشنایی نمایشگر کم نشود شما باید این قابلیت‌ها را بر روی حداقل یا Min  قرار دهید. در این صورت حالت صرفه جویی انرژی فعال بوده اما نور نمایشگر کم نمی‌شود. همچنین شما باید حالت تصویر را نیز مورد توجه قرار دهید برخی از تنظیمات مانند حالت بازی یا مانیترینگ کامپیوتر، برای کم کردن میزان لگ و تاخیر در پردازش روشنایی تلویزیون را کم میکنند.

اگر با چک کردن هر کدام یک از موارد فوق بازهم تلویزیون شما کم نور می‌شود، باید تنظیمات کارخانه برگشته و تنظیمات کارخانه را بازگردانید.

علت کم شدن نور تلویزیون

مقایسه واحدهای واحد روشنایی Nits

منظور از Nits واحدی است که میزان نور تابیده شده بر روی چشمان کاربران را از طرف صفحه نمایش تلویزیون در یک محدوده خاص بیان می‌کند. تصور کنید که تلویزیون شما مانند خورشیدی است که نور را از خود ساطع می‌کند میزان نوری که از این خورشید به سمت چشمان شما ساطع می‌شود واحد Nits نامیده می‌شود. در یک اصطلاح تخصصی‌تر هر یک Nits برابر با نور خروجی از یک کاندلا در (cd/m2) است و به طور کلی به قدرت و به طور کلی واحد نیز به قدرت سایز منبع فاصله و اندازه جسم نیز بستگی دارد.

واحد روشنایی لومن

لومن Lumen به طور کلی برای توصیف خروجی نور به کار می‌رود. این واحد به قدرت منبع بستگی دارد و برای ویدیو‌پروژکتور‌ها استفاده می‌شود. تفاوت واحد لومن و Nits پیچیده است و شاید پرداختن به آن زمان و فرصت دیگری بطلبد اما در همین حد بدانید که یک Nits نور بیشتری نسبت به یک لومان منتشر می‌کند. اگر توان خروجی یک تلویزیون یا یک ویدئو پروژکتور 1000 نیت یا لومن باشد این به آن معنا نیست که تلویزیون واقعاً این مقدار را به صورت خروجی ارائه می‌دهد بلکه باید گفت که اگر محتوای به نمایش درآمده تاریک یا روشن شود یا حتی رنگ‌ها تغییر کند این شاخص نیز کاهش و افزایش دارد.

واحد روشنایی کاندلا

واحد کاندلا Candela  تاحدودی از واژه Candle یا شمع برگرفته شده است. این واحد یکاهای شدت نور را نشان می‌دهد. در تعریف واحد روشنایی کاندلا باید گفت که میزان چگالی نور منتشر شده از منبع تولید کننده را واحد کاندلا می‌گویند. این واحد به قدرت منبع سایز و فاصله جسم وابسته است. به زبان ساده باید گفت که یک شمع معمولی در حدود یک کاندلا شدت نور دارد.

واحد روشنایی لوکس

یکی دیگر از واحدهای مطرح شده در زمینه روشنایی تلویزیون Lux  می‌باشد. اگر کاربران واحد لومن یا نور خروجی را در یک سطح مشخص محدود کنند در این صورت از واحد لوکس استفاده کردند. یکای این واحد Lumen/m2  است و به قدرت و سایز منبع وابسته می‌باشد.

مقایسه واحدهای واحد روشنایی Nits

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید