امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیونمقایسه تلویزیون

مقایسه رزولوشن تلویزیون 8K با 4K

مقایسه رزولوشن 4K با 8K

بدیهی است که کیفیت تصویر 8K در مقایسه با 4K از تعداد رزولوشن‌های بیشتری برخوردار است همانطور که کیفیت تصویر 4K در مقایسه با فول اچ دی تراکم پیکسلی بالاتری دارد. درست است که کیفیت تصویر 4K با 8K از نظر رزولوشن تفاوت‌هایی وجود دارد اما باید گفت که در عمل و در نمایش تصاویر و محتواها تفاوت بین رزولوشن 4K و 8K چندان محسوس نیست. تلویزیون‌های 8K در مقایسه با 4K چهار برابر رزولوشن بیشتری دارند و در مقایسه با کیفیت تصویر فول اچ دی تصاویر را 16 برابر با پیکسل بیشتری نشان می‌دهند. کیفیت تصویر فول اچ دی تحت عنوان 1080p نیز شناخته شده است. در کیفیت تصویر 8K پیکسل‌های اضافه زیادی وجود دارد و به همین دلیل تصاویر و محتوا‌ها به صورت شگفت انگیزی با کیفیت هستند و با جزئیات بالا مشاهده می‌شود. اما باید به این نکته اشاره نمود که اگر بخواهید یک محتوای 8K را مشاهده نمایید و بهترین نتیجه را دریافت کنید باید به فاصله نشستن خودتان از تلویزیون توجه داشته باشید برای دریافتن بهترین نتیجه باید نزدیک تلویزیون بنشینید.

مقایسه رزولوشن 4K با 8K

دلیل اهمیت رزولوشن

پیش از اینکه تلویزیون‌های 8K را با 4K مقایسه کنیم باید بگوییم که چرا رزولوشن در تلویزیون اهمیت دارد؟ منظور از رزولوشن همان تعداد پیکسل‌های استفاده شده برای ایجاد یک تصویر در تلویزیون می‌باشد هرچه نمایشگرهای تلویزیون رزولوشن یا پیکسل‌های بیشتری داشته باشد می‌تواند جزئیات تصاویر را به صورت دقیق تر در اختیار کاربران قرار دهد. به همین دلیل شما با داشتن یک تلویزیون 8K به راحتی می‌توانید بازی‌ها فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی خودتان را با کیفیت بالا دریافت نموده و تمامی جزئیات را مشاهده نمایید.
یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که رزولوشن در تلویزیون دارد این است که می‌تواند تصاویر را با وضوح بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد. البته باید به این نکته نیز نیز اشاره نمود که برای کیفیت تصویر 8K محتوای مناسبی هنوز وجود ندارد. بیشتر تلویزیون‌هایی که اکنون در بازار وجود دارد مجهز به کیفیت تصویر 4K میباشند شما به راحتی می‌توانید تلویزیون‌های 8K را با استثنایی ترین قیمت از فروشگاه اینترنتی زیگمو تهیه نمایید.

جهت خرید و مشاهده انواع قیمت تی وی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

دلیل اهمیت رزولوشن
رزولوشن 8K چیست؟

کیفیت تصویر فول اولترا اچ دی (Full Ultra HD) با عنوان 8K شناخته شده است کیفیت تصویر 8K از 7680 * 4320 پیکسل تشکیل شده است به طور کلی رزولوشن کیفیت تصویر 8K تحت عنوان 31776000 شناخته می‌شود این تلویزیون در آینده‌ای نه چندان دور با محتواهای بیشتری همراه خواهد شد. کیفیت تصویر 8K چیزی در حدود 800 میلیون پیکسل دارد. این تلویزیون‌ها می‌توانند تصاویر را بسیار روشن تر و شفاف تر ارائه دهند. کیفیت تصویر 8K به قدری واقعی است که کاربران می‌توانند واقعیت را از غیر از آن تشخیص دهند.
اگر شما بخواهید کاملترین شکل تلویزیون را داشته باشید خرید تلویزیون‌های مجهز به کیفیت تصویر 8K را به شما توصیه می‌کنیم. پیکسل‌های 8K در مقایسه با کیفیت تصویر 4K چهار برابر بیشتر است و در مقایسه با کیفیت تصویر فول اچ دی 16 برابر بیشتر می‌باشد. کیفیت تصویر 8K در نمایشگرهای مدرن تلویزیون‌های امروزی کاربرد دارد باید گفت که این کیفیت در چند سال اخیر فقط زمزمه بود و اکنون به واقعیت تبدیل شده است. اگر شما بخواهید ویژگی‌های یک نمایشگر عالی را دریافت کنید باید تلویزیونی مجهز به کیفیت تصویر 8K خریداری نمایید.

جهت خرید و مشاهده قیمت تلویزیون 8k در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

رزولوشن 8K چیست؟
ویژگی‌های استاندارد 8k

کیفیت تصویر 8K ویژگی‌ها و قابلیت‌های گسترده ای دارد. این کیفیت تحت عنوان‌های ULTRA HD 8K و SUPER HI VISION نیز شناخته شده است. کیفیت تصویر 8K با عنوان رزولوشن 4320 پیکسل نیز شناخته شده است به طور کلی این کیفیت 33 مگاپیکسل دارد. هر یک میلیون پیکسل با 1 مگاپیکسل برابر است. کیفیت تصویر 8K یکی از بزرگترین و بهترین کیفیت تصاویر در تلویزیون‌های دیجیتال و دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال شناخته شده است. باید گفت که پیکسلهای کیفیت تصویر 8K توسط چشم انسان به هیچ وجه قابل شناسایی نیست در این محتواها از تکنیک‌های برش در ویرایش فایل‌های ویدیویی نیز استفاده می‌شود. تکنیک برش این امکان را برای فیلمسازان فراهم می‌کند که بتوانند از فاصله‌های بسیار دور با استفاده از لنز گسترده فیلمبرداری نموده و سپس در ویرایش کردن بر روی آن زوم کنند.

ویژگی‌های استاندارد 8k
کیفیت تصویر 4K چیست؟

رزولوشن‌های کیفیت تصویر 4K در مقایسه با فول اچ دی 4 برابر بیشتر است و این کیفیت می‌تواند تصاویر و محتوا‌ها را با وضوح بسیار بالایی ارائه دهد. تلویزیون‌هایی که مجهز به کیفیت تصویر فورکی هستند نیاز به محتوای 4K نیز دارند. این کیفیت تصویر می‌تواند محتواها را بسیار واقعی و طبیعی در اختیار کاربران نشان دهد. تعداد پیکسل‌هایی که در کیفیت تصویر 4K در ارتفاع وجود دارد برابر با 2160 پیکسل می‌باشد و پیکسل عرض در کیفیت تصویر 4K برابر با 3840 پیکسل است. شما با خرید تلویزیون 4K به راحتی به محتواها دسترسی دارید. تلویزیون‌هایی که مجهز به کیفیت تصویر 4K را به بازار عرضه شده است از سایز 40 تا 100 اینچ و حتی بالاتر می‌باشد.
کیفیت تصویر 4K می‌تواند تصاویر را به صورت نرم تر و واقعی تر ارائه می‌دهد و شما طیف گسترده‌ای از جزئیات را دریافت می‌کنید. با کیفیت تصویر 4K تمامی جزئیات راحتی از فاصله‌های دور نیز دریافت می‌کنید. محتواهایی که متناسب با کیفیت تصویر 4K تولید شده است در مقایسه با کیفیت تصویر 8K تعداد بیشتری برخوردار می‌باشد. یکی از قابلیت‌ها و امکانات تلویزیون‌های 4K این است که می‌توانند محتواهای بی کیفیت را ارتقا دهند هرچند این ویژگی بسیار منحصر به فرد است و کمبود محتواهای 4K و 8K را جبران می‌کند اما باید گفت که محتواهای ارتقا داده شده هیچگاه به پای کیفیت‌های اصلی نمی‌رسد.

جهت خرید و مشاهده قیمت تلویزیون 4k در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

کیفیت تصویر 4K چیست؟
تلویزیون‌های 8K بخریم یا 4K ؟

یکی از دغدغه‌های کاربران هنگام خرید تلویزیون کیفیت تصویر تلویزیون می‌باشد. کیفیت تصویر 8K از تراکم پیکسلی بسیار گسترده‌ای برخوردار است کیفیت تصویر 4320 سطر و 7680 پیکسل در ستون دارد. باید گفت که تلویزیونهای 8K برای کاربرانی مناسب است که می‌خواهند آخرین فناوری را داشته باشند و برای تماشای محتواها از فاصله نزدیک می‌نشینند. کیفیت تصویر 4K تصاویر را با تراکم پیکسلی 2160 * 3840 پیکسل نشان می‌دهد. این تلویزیون‌ها محصولاتی جدید هستند و برای کاربران گزینه مناسبی می‌باشند اگر بخواهیم تلویزیون‌های 4K را با 8K مقایسه کنیم باید بگوییم که کیفیت تصویر 4K سایت‌های بهتری در مقایسه با 8K دارد این کیفیت تصویر از سایز 40 اینچ تا 100 اینچ متغیر است.
تعداد پیکسل‌های ارتفاع کیفیت تصویر 8K برابر 4320 پیکسل می‌باشد و تعداد پیکسل‌های ارتفاع کیفیت تصویر 4K برابر 2160 پیکسل است همچنین کیفیت تصویر 8K در عرض 7680 پیکسل دارد و کیفیت تصویر 4K برابر 3840 پیکسل دارد. دسترسی به محتواهای کیفیت تصویر 8K بسیار محدود است اما برای کیفیت تصویر 4K محتوایی بسیار مناسبی وجود دارد. تلویزیون‌های 8K در سایز 55 اینچ تا 100 اینچ به بازار عرضه شده است. باید گفت که تعداد محتواهای 8K بسیار انگشت‌شمار است و فقط چند نمونه فیلم در یوتیوب با این کیفیت تصویر وجود دارد.
اگر بین خرید تلویزیون 8K و 4K مردد هستید باید به نیازهای خودتان مراجعه نمایید اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که تلویزیونهای 8K قیمت بالاتری دارند برخی از رایانه‌های شخصی فعلی می‌توانند خروجی 8K داشته باشند اما حداکثر سرعت تازه‌سازی آنها 30 هرتز می‌باشد و در این محتوا محدودیت‌هایی هم وجود دارد تقریباً می‌توان گفت که هیچ محتوایی برای 8K در دسترس نیست و بیشتر فوت محتواهای فیلم‌ها به صورت 4K یا پایین تر ساخته شده اند شاید در آینده ای نه چندان دور تعداد فیلم‌های 8K نیز حداقل به 3 تا 5 عدد برسد.

تلویزیون‌های 8K بخریم یا 4K ؟
مقایسه 8K با 4K از نظر کیفیت گیمینگ؟

یکی دیگر از استفاده از تلویزیون برای انجام بازی‌ها و گیم‌های مختلف می‌باشد. مقایسه 4K با 8K از نظر بازی کمی متفاوت است بازی‌های ویدیویی بیشتر محتواهای خودشان را در صورت لزوم ارائه می‌دهند و به همین دلیل نیازی به پشتیبانی کردن از وضوح بالاتر است تا زمانی که سخت‌افزاری که بازی را اجرا می‌کند قدرتمند باشد می‌تواند فریم‌ها را با سرعت دریافت کرده و در نتیجه بازی لذت بخشی برای شما ایجاد نمایند بیشتر رزولوشن بازیهای امروز از کیفیت 4K پشتیبانی می‌کنند البته مایکروسافت و سونی اعلام نموده اند که در نسل بعدی کنسول‌های بازی از رزولوشن‌های 8K نیز استفاده می‌کنند مایکروسافت و سونی در تلاش هستند که 4K را به سرعت 120 هرتز برسانند.
کیفیت تصویر 8K از پیکسل‌های بیشتری برخوردار است و می‌تواند تصاویر را بهتر و با جزئیات بالا تر نشان دهد. اما باید گفت تا زمانی که محتوای 8K نداشته باشید نمی توانید این همه شگفتی را مشاهده کنید.
یکی دیگر از نکته‌هایی که باید در استفاده از تلویزیون 8K به آن توجه نمود این است که برای اینکه بتوان تصاویر را با کیفیت مناسبی دریافت نمود باید در فاصله بسیار نزدیک تلویزیون نشست. محتواهای 4K به سختی پیدا می‌شوند چه برسد به اینکه بخواهیم محتوای مناسب برای 8K پیدا کنیم. تلویزیون‌های 8K پیشرفته بزرگی در قابلیت‌های تلویزیون محسوب می‌شوند. تلویزیون‌هایی که از کیفیت تصویر 8K پشتیبانی می‌کنند می‌توانند تصاویر را با جزئیات بسیار بالایی برای کاربران نشان دهند زیرا تعداد پیکسل‌های نمایشگر 8K در مقایسه با 4K چهار برابر بیشتر است و در مقایسه با فول اچ دی 16 برابر بالاتر می‌باشد به همین دلیل طبیعی است که از کیفیت تصویر 8K به عنوان تحولی در صنعت تلویزیون یاد کرد اما باید گفت که تعداد محتوا برای مشاهده این کیفیت بسیار کم است و تعداد این تلویزیون‌ها انگشت‌شمار هستند. باید گفت که دسترسی به محتوای 8K بسیار سخت است هرچند محتواهای پایین نیز با استفاده از فناوری Upscaled ارتقا پیدا می‌کنند و در حد 8K نشان داده می‌شوند اما با این حال به پای محتوای 8K نمی رسند.

مقایسه 8K با 4K از نظر کیفیت گیمینگ؟
مقایسه 4k Upscaled به 8k با4K

برای اینکه بتوان محتواهای با کیفیت بالا پایین را در تلویزیون‌های 8K با کیفیت بالا ترین مشاهده کرد تلویزیون فرایندی به نام upscaling را انجام می‌دهد این فرایند تعداد پیکسل‌های یک تصویر را افزایش می‌دهد و در نتیجه هر صفحه‌ای که تعداد پیکسل‌های کمتری داشته باشد با تعداد پیکسل‌های بیشتری تماشا می‌شود و همین دلیل کیفیت و وضوح تصاویر بی‌کیفیت افزایش پیدا می‌کند اما باید گفت که این فرآیند در مقدار اطلاعات موجود در سیگنال‌های ورودی تغییری ایجاد نمی‌کند. فرایند upscaling وضوح تصاویر را افزایش می‌دهد اما در عمل هر دو تصاویری که ارتقا یافته است و ارتقاء نیافته است یکسان به هم هستند. با داشتن این تلویزیون 8K عملکرد upscaling نقش خود را نشان می‌دهد و می‌تواند محتوای بی کیفیت را نیز ارتقا دهد.
فاصله مناسب از تلویزیون
یکی دیگر از فاکتورهایی که باید به آن توجه نمود تا بهترین نتیجه حاصل شود فاصله مناسب از تلویزیون می‌باشد. برای اینکه بتوان فاصله مناسب از تلویزیون را پیدا کرد باید به سایز تلویزیون و کیفیت تصویر آن توجه نمود داشتن یک تلویزیون 8K و محتوای واقعی 8K (اگر پیدا کردید) هیچگاه کفایت نمی‌کند حتی برای تماشای این محتواها نیز محدودیت‌هایی وجود دارد و شما باید فاصله درست خودتان را از تلویزیون حفظ کنید. خرید یک تلویزیون 8K بدون رعایت کردن فاصله با صفحه نمایش فورکا هیچ تفاوتی ندارد در استفاده کردن از تلویزیون‌های 8K باید به این نکته توجه داشته باشید که باید خیلی نزدیک به تلویزیون بنشینید تا بتوانید تمامی جزئیات را مشاهده نموده و کیفیت تصاویر را دریافت نمایید. باید گفت که حتی تلویزیون اگر بالاترین کیفیت را داشته باشد باز هم نمی‌تواند محتوای با کیفیت پایین را بسیار عالی نشان دهد اگر شما تلویزیونی با سایز صفحه نمایش 60 اینچ بخرید و تلویزیون شما از کیفیت تصویر 4K پشتیبانی کند شما باید در فاصله 6 متری از تلویزیون بنشینید اگر همین تلویزیون شما در سایز صفحه نمایش 60 اینچ از کیفیت تصویر 8K پشتیبانی می‌کند شما باید در فاصله دو متری از تلویزیون بنشینید.

مقایسه 4k Upscaled به 8k با4K
نتیجه گیری

امروز انواع مختلفی از کیفیت‌های تصویر در بازار وجود دارد و شما به راحتی می‌توانید گسترده‌ای از تلویزیون‌ها را در سایزهای مختلف و در کیفیت‌های تصویر متفاوت مشاهده نمایید و به جرأت می‌توان گفت که تلویزیون‌های 8K پیشرفت بزرگی در قابلیت‌های تلویزیون محسوب می‌شوند این نمایشگرها سطح خیره‌کننده‌ای از جزئیات را برای کاربران ارائه می‌دهند. تلویزیون‌های 8K در مقایسه با 4K چهار برابر رزولوشن بیشتری دارند و در مقایسه با تلویزیون‌های فول اچ دی از 16 برابر پیکسل بیشتری برخوردار هستند اما واقعیتی که وجود دارد این است که هیچ محتوایی برای کیفیت تصویر 8K وجود ندارد. شاید در آینده ای نه چندان دور تعداد محتواهای 8K افزایش یابد اما اکنون شما به سختی می‌توانید حتی محتواهای 4K پیدا نمایید یکی از نکته‌های مهم هنگام استفاده از تلویزیون 8K فاصله نشستن از آن می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا