امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

فرمت‌های صوتی و تصویری تلویزیون

مهم‌ترین فرمت‌های صوتی و تصویری در تلویزیون کدامند؟

در ابتدا باید گفت که تمامی فایل‌ها شناسه‌هایی دارند که به این شناسه به اصطلاح فرمت گفته می‌شود. امروزه فرمت‌های صوتی و تصویری مختلفی در بازار وجود دارد و شما انواع مختلفی از آن‌ها را نیز تا کنون تجربه کرده و مشاهده کرده‌اید. هر کدام از این فرمت‌ها ویژگی‌ها و مختصات خاص خودش را دارد. برخی از دستگاه‌ها هستند که تنها می‌توانند بخشی از این فرمت‌ها را اجرا کرده و از سایر فرمت‌های صوتی و تصویری پشتیبانی نمی‌کنند. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که یک فیلمی را دانلود کرده‌اید یا از کسی گرفته‌اید که این فیلم فرمت خاص خودش را دارد و زمانی که می‌خواستید آن فیلم را در تلویزیون یا حتی در گوشی هوشمند خودتان ببینید با این پدیده روبرو شده‌اید که فیلم پخش نشده و دستگاه شما از فرمت آن پشتیبانی نمی‌کند. به همین دلیل باید با استفاده از کامپیوتر خودتان فرمت فیلم را تغییر دهید یا اینکه با همان کامپیوتر فیلم مورد علاقه خودتان را مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم مهمترین فرمت‌های صوتی و تصویری را که در تلویزیون کاربرد بیشتری دارند برای شما معرفی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با دبی کوچولو همراه باشید.
تصور کنید که شما یک فایل ویدیویی دارید که این فایل تنها در یک فرمت وجود دارد و این فرمت توسط تلویزیون یا دستگاه شما پشتیبانی نمی‌شود. اکنون برای دیدن ویدیو مورد علاقه خودتان باید چه کاری انجام دهید؟ به عنوان مثال شما فایل ویدیویی با فرمت MOV دارید تلویزیون نیز از نوع تلویزیون هوشمند قدیمی می‌باشد و از این فرمت پشتیبانی نمی‌کند. در این زمان شما نمی‌توانید ویدیو خودتان را در تلویزیون و با ابعاد بزرگ مشاهده کنید و باید آن را در لپ‌تاپ یا کامپیوترتان ببینید. قبل از خرید و انتخاب تلویزیون به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتماً به مشخصات آن و فرمت‌هایی که توسط این تلویزیون پشتیبانی می‌شود دقت کنید تا بعدها درگیر مسائلی مانند این فرمت‌ها نشوید. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع قیمت تی وی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

فرمت‌های صوتی و تصویری تلویزیون

انواع فرمت‌های صوتی


‏ MP3


باید گفت که فرمت MP3 یکی از موفق‌ترین فرمت‌هایی است که از خانواده Mpeg محسوب می‌شود. این فرمت مخفف عبارت MPEG Layer3 است. این فرمت یک نوع فایل فشرده صوتی محسوب می‌شود و می‌تواند در دستگاههای پخش CD پخش شود. فرمت MP3 سیستمی فشرده‌ برای موسیقی محسوب شده و می‌تواند تعداد بایت‌های موجود در یک آهنگ را کم کرده و بدون اینکه خدشه‌ای به کیفیت صدای آن وارد کند حجم فایل صوتی را کم نماید.


‏AAC


فرمت دیگری که یکی از انواع فرمت‌های صوتی محسوب می‌شود فرمت AAC یا کدگذاری پیشرفته صدا می‌باشد. فرمت AAC بسیار شبیه MP3 است اما در مقایسه بین فرمت MP3 و AAC باید گفت که فایل‌های صوتی AAC فضای کمتری را اشغال می‌کنند. این فرمت‌ با روش فشرده سازی lossy بیشتر هماهنگ است و می‌تواند کیفیت موسیقی را حفظ کرده اما سایز فایل کمتری داشته باشند. فرمت AAC از ISO و IEC پیروی می‌کند. همچنین این فرمت بخشی از مشخصات MPEG-2 و MPEG-4 می‌باشد. امروزه فرمت MP3 بسیار کاربردی شده است و برای همه نام آشنا می‌باشد. بیشتر پلتفرم‌های این فرمت عبارت است از آی تیونز، Youtube، اندروید، پلی استیشن و … این پلتفرم‌ها از روش فشرده سازی صوتی AAC تبعیت می‌کنند.
فرمت FLAC برگرفته از حروف اول عبارت Free Lossless Audio Codec میباشد. این نرم‌افزار، نرم‌افزاری باز است. فرمت FLAC یکی از پرکاربرد‌ترین فرمت‌ها محسوب می‌شود. این فرمت‌ها امروزه بسیار در دسترس می‌باشد. FLAC می‌تواند فایل صوتی خام یا uncompressed را در حدود 50 تا 60 درصد فشرده کند. به همین دلیل فایل صوتی uncompressed نصف حجم قبلی خود را دارا خواهد بود. بسیاری از دستگاه‌ها و سیستم‌های صوتی از فرمت صوتی FLAC پشتیبانی می‌کنند اما باید گفت که دستگاه‌های اپل نمی‌توانند این فایل صوتی را پخش کنند.


‏WMA


فرمت WMA مخفف عبارت Windows Media Audio میباشد. این فرمت توسط مایکروسافت به بازار عرضه شده است و فرمت جدیدی محسوب می‌شود. فرمت WMA می‌تواند حجم موسیقی‌ها را تا نصف MP3 فشرده سازی کند. فرمت WMA ابتدا فقط توسط مایکروسافت و نرم افزار پخش موسیقی ویندوز یا به عبارتی Windows Media Player پشتیبانی می‌شد اما باید گفت که امروزه بسیاری از سایت‌های موسیقی هستند که از این فرمت به عنوان فرمت اصلی آهنگ‌های قابل دانلود استفاده می‌کنند. از نظر کیفیت، فایل فرمت‌های WMA با فرمت‌های MP3 تفاوت چندانی ندارند. فرمت‌های WMA حجم خیلی پایین‌تری دارند و کیفیت بالاتر از MP3 را نیز برای کاربران ارائه می‌دهد. یک فایل معمولی موسیقی که در فرمت WMA ارائه شده است چیزی در حدود 3 تا 2 مگابایت حجم اشغال می‌کند.


فرمت WAV


فرمت دیگری که باید به آن اشاره کنیم فایل‌های WAV هستند که پسوند wav دارند. این فرمت به وسیله همه برنامه‌های ویندوزی قابل پخش است و بسیاری از تلفن‌های همراه هوشمندی که در بازار نیز وجود دارد میتواند فایل‌های موسیقی WAV را پخش کند. شما می‌توانید از این فرمت به عنوان زنگ‌های پیش فرض خودتان نیز استفاده کنید. باید گفت که فرمت WAV مخفف عبارت Windows Media Video می‌باشد. این فرمت یک فایل استاندارد است که با پسوند فایل WAV شناخته شده است. فرمت WAV در سال 1999 میلادی از سوی مایکروسافت ارائه شده است. هدف این فرمت استریم ویدیو از طریق اینترنت بود. فرمت فایل WAV یکی از فرمت‌های فشرده‌سازی ویدیو محسوب می‌شود و این فرمت می‌تواند بر اساس الگوریتم خاصی حجم فایل‌های ویدیو‌های اصلی را کم کند اما بدون اینکه کیفیت آن کاهش یافته و حتی دچار افت کیفیت شود. فرمت WAV فایل‌ها را به صورت فشرده و رمزنگاری شده برای شما ارائه می‌دهد.


کیفیت WMV


کیفیت فایلی که دارای فرمت WMV می‌باشد زمانی که هنوز ساخته نشده است مشخص میشود. این فایل‌ها با استفاده از الگوریتم‌های خاصی رمزنگاری و فشرده می‌شود و به همین دلیل حجم آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد. زمانی که کاربران می‌خواهند با استفاده از برنامه‌های مختلف فایلی را که فرمت WMV دارد را پخش کنند ابتدا داده‌های رمزنگاری شده باید رمزگشایی شده و سپس ویدیو بر روی صفحه نمایش برای کاربران پخش می‌شود.


Ogg


فرمت Ogg فرمت صوتی می‌باشد که با عنوان Open source به کار رفته است. این فرمت از نوعی فشرده سازی خاص بهره می‌گیرد و به همین دلیل سازندگان وسایل پخش کننده نرخ بیت‌های صوتی را تغییر داده و می‌توانند کیفیت آن‌ها را با توجه به پخش کننده خود تغییر دهند. فایل‌هایی که با فرمت Ogg وجود دارد در انواع مختلف حجم‌ها و کیفیت‌ها هستند. کاربران بیشتر از این فرمت برای صدای زنگ وسایل استفاده می‌کنند. فایل‌هایی که دارای فرمت Ogg هستند حجم بسیار پایینی برخوردارند.


فرمت Re


فرمت Re برگرفته از عبارت real Audio/Video میباشد. این فرمت با پسوندهای ( ra .ram .rm.) وجود دارد. Re نیز از یک فشرده سازی خاصی به نام Loosy Compression استفاده می‌کند و می‌تواند بخش‌های زیادی از فایل صوتی را حذف کرده و حجم آن را کاهش دهد. به همین دلیل در مقایسه فرمت Re با سایر فرمت‌ها باید گفت که فرمت Re کیفیت پایین‌تری دارد و در سایت‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به پخش فایل صوتی وجود دارد زیرا این فرمت حجم مصرف شده را کم کرده و در حجم مصرف شده صرفه جویی می‌کند.
تفاوت کدک‌ها Codec و بسته‌هاContainer
باید گفت که کدک معادل عبارت coder/decoder است. این کدک‌ها ابزاری هستند که ویدیو را پخش کرده و می‌توانند آن را کدگذاری کنند و زمانی که می‌خواهند ویدیو را پخش کنند آن را کد گشایی می‌نمایند. در بازار کدک‌های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از کدک‌ها برای فشرده سازی فایل‌های ویدئویی از تکنولوژی‌های خاصی استفاده می‌کنند و می‌توانند حجم فایل‌های ویدئویی را به شدت کم کنند. منظور از بسته‌ها همان فرمت‌های تصویری Container میباشد. این فرمت‌ها در واقع بسته Container هستند که فایل‌های صوتی، تصویری، کدک، زیر نویس و غیره همه در آن بسته قرار گرفته است و برای پخش شدن در تلویزیون و سیستم‌های دیگر آماده است. باید گفت که فرمت‌های mp4, mkv و avi همگی فرمت‌های تصویر یا Container می‌باشد.

انواع فرمت‌های صوتی
کدک‌های تصویری


بعد از اینکه با فرمت‌های صوتی آشنا شدید اکنون در ادامه فرمت‌های صوتی و تصویری که با کدک‌های تصویری برای تلویزیون ارائه می‌شود را برای شما معرفی می‌کنیم.


فرمت (WMV (Windows Media Video


در ابتدا باید گفت که فرمت MKV یکی از بهترین فرمت‌های ویدیو محسوب می‌شود. فرمت MKV از تمامی کدک‌های صوتی و تصویری پشتیبانی می‌کند و می‌تواند فایل‌های ویدیویی صدا، زیر نویس، اطلاعات منوها و فصل‌های DVD را در خود حفظ کند.


کدک (Xvid (H.263/MPEG-4 Part 2


کدک Xvid در سال 2001 برای اولین بار عرزه شد. این کدک یک استاندارد متن‌باز محسوب می‌شود و با کدک DivX رقیب جدی می‌باشد. کدک Xvid در مدت زمان کوتاهی توانست در میان کاربران بسیار محبوب باشد. با استفاده از کدک Xvid می‌توان فایل‌های DVD را از نظر حجم به قدری کم کرد که به حجم CD برسد اما بدون اینکه کیفیت آن کاهش یابد.

کدک (x264 (H.264/MPEG-4 AVC


در سال 2003 بود که H.264 برای اولین بار معرفی شد. باید گفت که یکی از استانداردهای شناخته شده برای رمزنگاری در ویدیو‌های Blu-ray می‌باشد. H.264 محبوب‌ترین استاندارد رمزنگاری در سیستم‌های پخش آنلاین محسوب می‌شود. این کدک بسیار محبوبیت دارد و بسیار پرکاربرد است. سرویس‌های پخش آنلاین مانند YouTube و Vimeo از کدک H.264 استفاده می‌کنند. x264 یک پیاده‌سازی منبع باز دارد و می‌تواند کیفیت بالایی از فایل‌ها را با داشتن حجم مناسبی برای کاربران ارائه دهد.


کدک (x265 (H.265/MPEG-H HEVC


یکی دیگر از فرمت‌ها و کدک‌های تصویری فرمت H.265 می‌باشد. این فرمت جدیدترین فرمت است که در سال 2013 به بازار عرضه شده است. فرمت H.265 بهبود یافته فرمت H.264 می‌باشد. در فرمت H.265 میزان فشرده سازی تا دو برابر نیز افزایش یافته است اما کیفیت همانند فرمت H.264 می‌باشد. فرمت H.265 از رزولیشن‌های 8K حتی رزولیشن بالاتر نیز پشتیبانی می‌کند به همین دلیل می‌توان این فرمت را برترین کدک دانست. باید گفت که فرمت H.265 بهترین کدکی است که تا به امروزه عرضه شده است زیرا این فرمت می‌تواند حتی بالاترین رزولوشن‌ها را نیز پشتیبانی کرده و حجم بسیاری را فشرده سازی کند.

فرمت های تصویری
فرمت VP9


یکی از مهمترین فرمت‌های صوتی و تصویری که باید برای تلویزیون به کار می‌رود و باید به آن اشاره کنیم فرمت VP9 میباشد. این فرمت یک کدک ویدیوی جدید محسوب شده و می‌تواند فایل‌های ویدیویی را تا نصف اندازه آن فشرده سازی کند. فرمت VP9 برای فشرده سازی فایل‌های ویدئویی و پخش نمایش‌ها در در رزولوشن 4K استفاده می‌شود. رزولوشن 4K در مقایسه با تلویزیون‌های فول اچ دی 4 برابر بیشتر است.
کدک codec مدار الکترونیکی می‌باشد این کدک برای این که سیگنال‌های صوتی و تصویری را به یک خروجی دیجیتالی تبدیل کند بر اساس یک تخته مدار صوتی و کارت پردازش تصاویر دوربین ویدئویی عمل می‌کند. باید گفت که کدک مدار مجتمع است که داده‌های آنالوگ را به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کند و می‌تواند این عمل را به صورت برعکس نیز انجام دهد.
کدک VP9 بخشی از WebMوب‌ام یک قالب چند رسانه‌ای محسوب می‌شود. این کدک یک فرمت ویدیویی آزاد ارائه داده و می‌تواند با کیفیت بالا برای اچ تی ام‌ال ۵ نیز استفاده شود. این کدک توسط شرکت گوگل توسعه و حمایت می‌شود. گوگل VP9 را برای محتواهای 4K بهره می‌گیرد. فناوری دیگری به نام HEVC نیز وجود دارد و این فناوری رقیب VP9 محسوب می‌شود و دقیقاً همانند آن عمل می‌کند.


چرا فرمت VP9 در محتوای 4k استفاده می‌شود؟


زمانی که از فرمت VP9 استفاده می‌شود ممکن است این سوال برای شما پیش می‌آید که چرا فقط در محتوای 4k استفاده می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که کدک‌های فعلی می‌توانند حجم عظیمی از اطلاعات را که در یک فیلم فشرده وجود دارد را فشرده سازی انجام دهد. به همین دلیل سرویس‌های ویدیویی آنلاین مانند Netflix یا YouTube از آن استفاده می‌کنند. تصاویر حاصل از یک فیلمی که فرمت فورکا دارد برابر 8.3 میلیون پیکسل برخوردار است و به همین دلیل جزئیات زیادی در آن وجود دارد و بهترین روش برای فشرده سازی داده‌ها برای انتقال یا ذخیره آن استفاده از فرمت VP9 میباشد.


VP9 در چه محتوایی استفاده می‌شود؟


کدک VP9 از سوی شرکت گوگل معرفی شده است. این کدک بیشتر در محتواهای 4K در سرویس‌های یوتیوب کاربرد دارد. همچنین فرمت VP9 در سرویس‌های Google Play streaming video نیز به کار رفته است. برای اینکه فرمت vpn در تلویزیون‌های ال جی پاناسونیک فیلیپس سامسونگ شارپ و سونی به کار رود گوگل با این برند‌ها همکاری می‌کند.
فرمت DTS
فرمت DTS یکی دیگر از مهم‌ترین فرمت‌های صوتی و تصویری در تلویزیون محسوب می‌شود. این فرمت مخفف عبارت Digital Theater Systems است و تاثیر بسیار شگرفی در تکامل سینما خانگی داشت. این فرمت در سال 1993 برای رمزگذاری و رمزگشایی صوتی صدای فراگیر به کار رفت و به عنوان رقیبی برای Dolby Labs محسوب می‌شود و فناوری DTS در نرم‌افزارهای کاربردی در سینما و سینما‌خانواده خانگی استفاده می‌شد. فرمتDTS مربوط به سینمای خانگی است و با اسم‌های DTS Digital Surround یا DTS Core نیز کاربرد دارد. فرمت DTS در ابتدا به عنوان فرمت Laserdisc به کار می‌رفت. این فرمت در DVD نیز به کار می‌رود.

فرمت VP9
فرمت DTS Digital Surround


فرمت DTS Digital Surround در گیرنده‌های سینمای خانگی به کار می‌رود. این فرمت یک سیستم رمزگذاری و رمزگشایی 5 کانال محسوب شده و با داشتن 5 کانال می‌تواند صدا‌ها را با کیفیت بالا برای شما منتقل کند. فرمت DTS Digital Surround در سینما‌های خانگی که پنج کانال تقویت پنج بلندگو و ساب ووفر دارند به کار می‌رود. سرعت انتقال فرمت DTS Digital Surround یک و نیم مگابایت در ثانیه است و این فرمت با نمونه گیری 48 کیلو هرتز در 24 بیت رمزگشایی می‌شود. از فرمت DTS Digital Surround برای موسیقی متن باز در DVD و Blu ray و همچنین برای میکس و پخش موسیقی نیز استفاده می‌شود. برای اینکه به اطلاعات موسیقی متن رمزگشایی شده یا متن موسیقی متن فیلم دسترسی داشته باشید باید یک گیرنده سینمای خانگی یا پیش پردازنده با یک رمزگذار DTS داشته باشید. همچنین برای دسترسی به اطلاعات دیسک‌های صوتی DVD یا دیسک‌های Blu ray نیز باید گیرنده سینمای خانگی داشته باشید.


انواع DTS


یکی از معروف‌ترین قالب‌های صوتی DTS Digital Surround ، فرمت DTS می‌باشد. در کنار این فرمت‌ها انواع دیگری نیز وجود دارد و باید به نوعی‌های DTS مانند DTS HD Master Audio، DTS Neo: X و DTS: X نیز اشاره کرد که مربوط به دیسک‌های Blu ray می‌باشد. یکی دیگر از فرمت‌های صوتی DTS فرمت DTS Virtual:X است. این فرمت دارای مزایای فرمت DTS می‌باشد اما نیازی به محتواهای مخصوص برنامه نویسی یا به بلندگوهای زیاد ندارد. این فرمت برای استفاده در ساندبار گزینه مناسبی است. DTS Virtual: X برای پردازش صوت در نوار صدا از تکنیک‌های اختصاصی استفاده می‌کند و می‌تواند صدا را به صورت سه بعدی پخش کند. اگر شما با استفاده از ساندبار برنامه ورزشی و سرگرمی مورد علاقه خودتان را ببینید برای این محتواها فرمت DTS Virtual: X استفاده می‌شود و می‌تواند تجربه شنیداری بسیار عالی را برای شما ایجاد کند.

فرمت DTS Digital Surround
کارایی DTS Virtual: X


باید گفت که فرمت DTS Virtual: X نشانه‌های صوتی پیچیده‌ای دارد و به مغز این قابلیت را می‌دهد که بفهمد صداها از کجا آمده است و این صدا بگونه‌ای پخش شده است که گویا صدای محیط است و صدا کاملا کاربران را محاصره کرده و آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. صدایی که با استفاده از فرمت DTS Virtual: X ایجاد شود می‌تواند در سراسر محیط پخش شده و انعکاس صدا کاربران را آزار نمی‌دهد و این موضوع ربطی به ایجاد صدا از طریق اسپیکر‌های نصب شده بر روی دیوار یا سقف اتاق ندارد. صدایی که با استفاده از فرمت DTS Virtual: X ایجاد می‌شود کاملاً همه گیر است و کاربران از شنیدن این صدا‌ها لذت می‌برند. فرمت DTS Virtual: X از یک سیستم صوتی 7 کاناله بهره می‌گیرد و می‌تواند صدای سه بعدی بسیار فوق‌العاده‌ای را برای کاربران ارائه دهد. این فرمت قادر است شگفتی‌هایی را حتی با بلندگوهای متوسط نیز برای کاربران ارائه دهد. به دلیل شکل کوچک این فناوری برای ساندبار‌ها نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

کارایی DTS Virtual: X
فرمت‌های تصویری یا Container


‏ MKV

 

فرمت MKV برگرفته است واژه انگلیسی MATORASKA می‌باشد. این واژه نیز از واژه روسی ماتروشکا گرفته شده است. باید گفت که ماتروشکا اسباب بازی بچه گانه به شکل تخم مرغ است وقتی که این اسباب بازی باز می‌شود و در داخل آن یک تخم مرغ دیگر وجود دارد و تا همین‌ترتیب تا 7 یا 8 بار نیز ادامه می‌یابد. فایل‌های MKV می‌توانند چندین صدا و چندین زیرنویس را نیز در خود داشته باشند.
فرمت ماتروشکا یا همان MKV رایگان است و یک استاندارد متن‌باز می‌باشد. این فرمت با گذر زمان هنوز هم به روز موقع باقی مانده است و فرمت MKV همه کدک‌های ویدیویی و صوتی خود را حفظ کرده است. کدک MKV از چندین زیرنویس مختلف نیز پشتیبانی می‌کند. باید گفت که کدک MKV از منوهای DVD و دسته بندی ویدیو‌ها نیز پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل می‌توان گفت که فرمت MKV بسیار انعطاف پذیر است و آن را می‌توان به عنوان انعطاف پذیر‌ترین فرمت کنونی نام برد.


فرمت MP4


فرمت MP4 یک فرمت استاندارد می‌باشد. این فرمت برای ویدیو‌ها و فیلم‌ها به کار رفته و تمامی پخش کننده‌های ویدیویی از فرمت MP4 پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند این فرمت را اجرا نمایند. فرمت MP4 یک فرمت چندرسانه‌ای ذخیره دیجیتال می‌باشد. فایل‌هایی که بر اساس فرمت MP4 هستند دارای اطلاعاتی می‌باشند که این اطلاعات فشرده شده است. فرمت MP4 سطح بالایی از فشرده سازی اطلاعات را دارد و در مقایسه با سایر فرمت‌های ویدیویی حجم کمتری را نیز اشغال می‌کند. در فرمت MP4 زمانی که حجم فایل‌ها کم می‌شود کیفیت فایل‌ها و ویدیو‌ها تحت تاثیر قرار نگرفته و کیفیت اصلی ویدیو‌ها به همان شکل اولیه باقی می‌ماند. با اینکه پخش‌کننده‌های بسیاری از فرمت MP4 پشتیبانی می‌کنند با این حال کدک‌های ویدیویی H.263 و H.264 و همچنین کدک صوتی AAC بیشتر کاربرد دارد. یکی دیگر از قابلیت‌های فرمت MP4 این است که از زیرنویس نیز پشتیبانی می‌کند.


فرمت AVI


فرمت AVI در سال 1992 برای اولین بار ارائه شد. ویدیو‌هایی که فرمت AVI دارند در دهه 90 به عنوان محبوب‌ترین فایل‌های چندرسانه‌ای شناخته می‌شدند. حتی در اوایل دهه 2000 نیز این فرمت محبوبیت داشت. فرمت AVI می‌تواند‌ ترک‌های ویدیویی و صوتی مختلفی را در خود جای دهد. یکی دیگر از ویژگی‌ها و قابلیت‌های فرمت AVI این است که می‌تواند چندین ‌ترک را به صورت همزمان در خود حفظ کند. فایل‌هایی که پسوند AVI دارند تقریباً به صورت جهانی استفاده می‌شوند. باید گفت که این فرمت از روش‌های فشرده‌سازی محدودی استفاده می‌کند و به همین دلیل کار کردن با فرمت AVI کمی سخت می‌باشد.

فرمت‌های تصویری یا Container


نتیجه گیری


در بازار فرمت‌های صوتی و تصویری مختلفی وجود دارد و شما هم شاید تاکنون با فرمت‌های مختلفی سر و کار داشته باشید. سوالی که در استفاده از این فرمت‌ها پیش می‌آید این است که کدام یک از این فرمت‌ها در تلویزیون کاربرد دارد؟ در این مقاله انواع فرمت‌های صوتی و تصویری را برای شما معرفی نمودیم. اما باید گفت که اگر شما هدفون گران قیمتی دارید و می‌خواهید موزیک‌های مورد علاقه خودتان را با کیفیت بالا بشنوید فایل‌های صوتی که فرمت flac دارند را توصیه می‌کنیم.
اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید کیفیت و حجم مناسب را در کنار هم داشته باشید بهتر است فایل‌های صوتی که دارای پسوند mp3 هستند را استفاده نمایید. باید گفت که فرمت MKV بهترین فرمت فیلم برای دانلود می‌باشد. همه تلویزیون‌ها از فرمت MKV پشتیبانی می‌کنند.
یکی دیگر از فرمت‌هایی که پیشتر به آن اشاره کردیم فرمت H.264 یا x264 می‌باشد. این فرمت در فیلم‌های فول HD, Full HD و 4K بسیار متداول می‌باشد. فرمت HEVC یا H.265 نسخه جدیدتری از فرمت x264 است و می‌تواند همان کیفیت اولیه را اما با حجم کمتری برای کاربران نشان دهد.

فرمت تصویر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید