امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

قابلیت DLNA چیست و چگونه کار میکند؟

قابلیت DLNA چیست و چگونه کار میکند؟

کلمه DLNA برگرفته شده از حروف اول عبارت Digital Living Network Alliance می‌باشد. این عبارت در زبان فارسی به معنای شبکه یکپارچه زندگی دیجیتال است. کاربران با استفاده از قابلیت DLNA می توانند تمامی داده‎ها و اطلاعات دستگاه‌های هوشمند و دیجیتالی که در خانه دارند را به یکدیگر مرتبط کرده و اطلاعات و داده‌های خودشان را به اشتراک بگذارند و به عنوان مثال شما می‌توانید کامپیوتر، تلویزیون، تبلت سینما خانگی موبایل و لپ‌تاپ را به یکدیگر مرتبط کرده و موسیقی‌ها، فیلم‌ها و ویدیوهای خودتان را که بر روی لپ تاپ یا گوشی دارید را در ابعاد بزرگتر تلویزیون و غیره مشاهده کنید. کاربران برای اینکه بتوانند از قابلیت DLNA استفاده کنند باید بدانند که تمامی دستگاه‌های هوشمندی که قصد دارند آنها را به یکدیگر مرتبط کنند مجهز به قابلیت DLNA باشند. قابلیت DLNA در چند سال اخیر در بسیاری از لوازم دیجیتال و هوشمند وجود دارد و به همین دلیل جای نگرانی نیست و کاربران می‌توانند به راحتی تمامی اطلاعات و داده‌های خودشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

یکی از کارایی‌ها و کارکردهایی که در محیط‌های اداری بسیار کاربرد دارد این است که شما می‌توانید با استفاده از قابلیت DLNA تمامی لوازم هوشمند و دیجیتال را به پرینتر متصل کنید و تمامی محتواهای را از سیستم‌های مختلف پرینت بگیرید. شما با استفاده از قابلیت DLNA می‌توانید تمامی دستگاه‌های هوشمند و دیجیتال را شبکه کرده و بعد روی یک دستگاه پرینتر مشاهده کنید.

قابلیت DLNA چیست و چگونه کار میکند؟

 

قابلیت DLNA در بیشتر دستگاه‌ها وجود دارد و می توان گفت که این تکنولوژی قابلیتی قدیمی می‌باشد و در حال بازنشستگی است. این قابلیت برای اولین‌بار توسط شرکت سونی در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد و بسیاری از شرکت‌ها از قابلیت DLNA پشتیبانی کردند و بعد از مدت زمان کوتاهی تمامی محصولات و مدل‌های خودشان را همراه با قابلیت DLNA به بازار عرضه نمودند. امروزه قابلیت‌ها و فناوری‌هایی که مشابه قابلیت DLNA باشد فراوان است، اما با این حال هنوز هم قابلیت DLNA در تمامی دستگاه‌های هوشمند و به ویژه تلویزیون‌های مدرن و هوشمند کارایی دارد و از آن استفاده می شود. شما با استفاده از قابلیت DLNA می‌توانید از اینترنت استفاده نموده یا اینکه بدون اتصال به اینترنت تمامی محتوا و داده‌های خودتان را به اشتراک بگذارید. تنها نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که برای اشتراک گذاری اطلاعات حتماً باید تمامی دستگاه‌ها روشن باشند. برخی از قابلیت هایی که مشابه قابلیت DLNA عمل می کند عبارت است از: قابلیت Widi، screen mirroring .

تصور کنید که شما میخواهید در گوشی موبایل خودتان فیلم یا محتوایی را که دارید در صفحه نمایش بزرگتری همچون لپ تاپ یا کامپیوتر یا تلویزیون مشاهده کنید، همچنین اگر محتوایی نیز بر روی لپ‌تاپ داشته باشید می‌توانید با استفاده از قابلیت DLNA آن را بر روی تلویزیون منتقل کرده و در ابعاد بزرگتری ببینید و تمامی این کارها را میتوانید به راحتی و حتی بدون اینکه از جایتان بلند شوید انجام دهید، بدون اینکه بخواهید جابجا شوید یا کار یا عملی انجام دهید می‌توانید از دستگاه‌های دیجیتال پرینت بگیرید و در این میان هیچ کابلی نیز استفاده نشده است.

جهت خرید و مشاهده انواع قیمت تی وی در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

DLNA

چگونگی استفاده کردن از قابلیت DLNA

  1. برای اینکه بخواهید از قابلیت DLNA استفاده کنید در قدم اول باید تمامی دستگاه‌های هوشمندی که می‌خواهید با یکدیگر به اشتراک بگذارید روشن باشند و سپس باید مطمئن باشید که دستگاه‌های دیجیتال شما از قابلیت DLNA پشتیبانی می‌کنند. برای اینکه مطمئن شوید دستگاه‌های هوشمند شما دارای قابلیت هستند می‌توانید روی جعبه یا دفترچه راهنمای آن را بخوانید.
  2. در مرحله بعدی شما باید شبکه خانگی خودتان را راه اندازی کنید.
  3. در گام بعدی شما باید نرم افزاری را که توسط شرکت تولید کننده وسیله دیجیتال پیشنهاد شده است را دانلود و نصب کنید.
  4. بعد از نصب کردن این نرم‌افزار پیشنهادی، دستگاه شما به طور خودکار به دنبال دستگاه دیگر می‌گردد و در صورت برقراری ارتباط وارد شبکه می شود. شما بعد از پیدا شدن این دو دستگاه آنها را اضافه کرده و حالت ADD  را می‌زنید و در اینصورت شبکه خانگی شما ایجاد می‌شود.

چگونگی استفاده کردن از قابلیت DLNA

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا