امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

پورت RF چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد ؟

پورت RF در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد ؟

پورت RF مخفف عبارت Radio Frequency است این عبارت به معنای اتصال فرکانس رادیویی است. پورت RF ورودی‌ای استاندارد است که آنتن تلویزیون دیجیتال را به تلویزیون متصل می کند و برای این اتصال از کابل کواکسیال استفاده می کند.

what-is-an-rf-port-on-a-tv

کابل کواکسیال چیست ؟

این کابل در پست تلویزیون قرار داده شده است و معمولا برای اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون از این کابل استفاده می شود برای این کار دو نوع کابل کواکسیال کاربرد دارد، یکی کابل کواکسیال 75 اهم و دیگری كواكسیال 300 اهم می باشد. از میان این دو کابل، كابل های 75 اهمی تقریباً در استفاده از پورت RF بیشتر استفاده می شود.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که کانکتورهای RF که برای کار در فرکانس های رادیویی طراحی شده است در محدوده چند مگا هرتز عمل می کنند.

what-is-an-rf-port-on-a-tv

ست‌ تاپ‌ باکس

ست تاپ باکس‌ها به عنوان راه اصلی ارتباط بین تلویزیون، کامپیوتر و تلفن و ماهواره شناخته می شوند. تلویزیون‌های ما برای دریافت کانال های دیجیتال به وسیله‌ای به نام ست‌ تاپ‌باکس نیاز دارد. ست‌ تاپ‌باکس سیگنال فشرده یا کدشده دیجیتال را از آنتن دریافت و به سیگنال آنالوگ قابل نمایش روی صفحه تلویزیون تبدیل کند. در برخی از ست‌ تاپ باکس‌ها، صدا و تصویر می‌تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون‌های آنالوگ تبدیل شود.

what-is-an-rf-port-on-a-tv

پورت RF چه کاربردهایی دارد ؟

مهمترین کاربرد پورت RF این است که از این پورت برای اتصال دستگاه‌های جانبی به تلویزیون استفاده می شود. برای این اتصال از یک کابل استفاده می شود که آن کابل کواکسیال است.

برای سیگنال‌های رادیویی FM و شبکه‌های کامپیوتری Wi-Fi، سیگنال‌های RF استفاده می‌شود. در رادیو FM و گیرنده های صوتی/تصویری ممکن است یک ورودی RF برای آنتن رادیویی تعبیه شده باشد، یا در آنها برای یک سیستم کابلی که سیگنال های رادیویی FM را حمل می‌کند، محلی برا اتصال در نظر گرفته شده است. آنتن های Wi-Fi معمولا به طور مستقیم به فرستنده بی سیم متصل می‌شوند.

با اینکه پورت RF کاربردهای زیادی دارد، اما خالی از  محدودیت نیست، پورت RF ، توانایی انتقال سیگنال HD را ندارد. همچنین پورت RF به شدت به تداخل امواج رادیویی و سایر دستگاه‌های الکترونیکی حساس است.

what-is-an-rf-port-on-a-tv

پورت RF در تلویزیون

تصاویر تلویزیونی شامل صوت و تصویر هستند این تصاویر به عنوان یک سیگنال RF ضبط شده است، صوت و تصویر همزمان با استفاده از یک تیونر رمزگشایی می‌شود و اینجاست که تفاوت اصلی بین یک مانیتور و یک تلویزیون نمایان می شود، به عبارتی دیگر یک مانیتور نمی‌تواند مستقیما سیگنال RF را پردازش کند؛ حال آنکه  بیشتر تلویزیون‌ها، VCRها و جعبه‌های کابلی تلویزیون این امکان را فراهم کرده اند که سیگنال‌های صوتی و تصویری رمزگشایی شود و بعد از رمزگشایی به دستگاه‌های دیگر نیز منتقل گردد. اگر سیگنال‌های ویدئویی و صوتی جداسازی شوند کیفیت بهتری را از سیگنال RF یکپارچه ارائه می‌دهد، به همین دلیل S-video و component video و خروجی HDMI کیفیت بالاتری نسبت به پورت RF ارائه می‌دهند.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع قیمت تلویزیون در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

نحوه کار با خروجی RF چگونه است؟

اگر کاربری از دستگاه تلویزیون قدیمی استفاده می کند که ورودی صدا و تصویر A/V ندارد، در اینصورت خروجی RF به کار می رود، به عبارتی، برخی از ست‌ تاپ باکس‌ها، صدا و تصویر را به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون‌های آنالوگ تبدیل می کنند. شیوه نصب و راه‌اندازی آن با توجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB-T، آسان می باشد. شیوه ی نصب اینگونه است که ابتدا باید آنتن به ست‌ تاپ باکس متصل شده و از ست‌ تاپ باکس به تلویزیون وصل گردد. بیشتر آنتن‌ها دارای کابل کواکسیال هستند که باید آن را به ست‌ تاپ باکس متصل کنید.

شیوه ی دیگر این است که شما می‌توانید کابل مشابهی برای اتصال ست‌ تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون‌ های قدیمی متصل کنید.

اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V است، از آن برای اتصال ست‌ تاپ باکس به تلویزیون استفاده کنید تا صدا و تصویر را با کیفیتی بهتر دریافت کنید. در ورودی های A/V  رنگ زرد برای تصویر و رنگ های قرمز و سفید برای صدا درنظر گرفته شده اند.

امروزه کابل های HDMI در بیشتر دستگاه ها جایگزین کابل های زرد و قرمز و سفید شده اند.

what-is-an-rf-port-on-a-tv

پورت RF در مقایسه با پورت های دیگر مانند کامپوزیت، کامپوننت و HDMI

امروزه استفاده از آنتن RF محدود است و فقط در دستگاه هایی مانند VCRs و کنسول های ویدئویی قدیمی استفاده می شود. RF در مقایسه با سایر اتصالات مانند کامپوزیت ، کامپوننت و HDMI، قدیمی می باشد. اما هنوز بیشتر تلویزیون های HD و برخی دستگاه های دیگر یک ورودی RF آنتن دارند، اما از این ورودی به ندرت استفاده می شود و جای آن از  ورودی‌های HDMI و component، که هر دو از Full HD و 4K پشتیبانی می‌کنند، بهره گرفته می شود.

what-is-an-rf-port-on-a-tv

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید