امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟

یکی از ایرادات بسیار رایج در میان انواع تلویزیون‌ها با هر برندی، خرابی و از کار افتادگی بک لایت تلویزیون می‌باشد. اگر بک لایت تلویزیون دچار مشکل شود تصاویر به صورت واضح ارائه نمی‌شود و در نمایش تصاویر و محتوا‌های مختلف اختلالاتی وجود دارد. اگر بک لایت تلویزیون خراب شود شما تصاویر را به صورت کم نور یا حتی تاریک مشاهده می‌کنید. طبیعی است که هر قطعه عمر مفیدی دارد و از اصطکاک غیرقابل انکاری برخوردار است اگر مدت زمان طولانی از یک وسیله استفاده شود آن وسیله هستند دچار نقص و خرابی می‌شود. اگر بک لایت تلویزیون شما یا هر قسمت دیگری دچار خرابی شد حتماً برای تعمیر تلویزیون با برطرف کردن مشکل مربوط به آن باید ایرادات را به صورت اصولی برطرف کنید و با یک تعمیرکار تلویزیون صحبت کنید. اگر این مشکلات حل نشود مثلاً قطعه جدید جایگزین نشود در مدت زمان طولانی باعث می‌شود که به سایر قسمتها نیز آسیب زده شود و به طور کلی دیگر نتوانید از وسیله مورد نظر خودتان استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای شما ارائه دهیم که در مورد بک لایت باید اطلاعات داشته باشید.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

بک لایت تلویزیون چیست و چه وظیفه ای در تلویزیون دارد؟

بک لایت قطعه‌ای است که در تلویزیون‌های LCD و LED به کار رفته است. این قسمت در تلویزیون‌های قدیمی پلاسما وجود ندارد و در تلویزیون اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی که تصویری از گیرنده دریافت می‌شود ابتدا بر روی پنل دستگاه نمایش داده می‌شود و سپس بر روی صفحه نمایش ارائه می‌شود. برای اینکه یک تصویر از روی پنل بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده باشد این تلویزیون به منبع نور زیادی نیاز دارد. تلویزیون های LCD و LED منبع نور ندارند و از نورهای پس زمینه برای تامین نور صفحه نمایش تلویزیون کمک می‌گیرند و بک لایت قطعه‌ای است که نور پس زمینه تلویزیون را فراهم می‌کند و می‌تواند تمامی تصاویر را با دقت و طیف گسترده ای از رنگ‌ها نمایش دهد. شما تمامی رنگ‌ها را با دقت بسیار زیاد مشاهده می‌کنید. بک لایت نقش همان نور سفید رنگی را دارد که کمک میکند عکس‌های رادیولوژی را بهتر مشاهده کنید. پیش از وجود بک لایت در تلویزیون‌ها از لامپ‌های فلورسنت برای تامین نور پس زمینه استفاده می‌شد اما با توجه به اینکه این لامپها برق بیشتری مصرف می‌کردند و حرارت بیشتری نیز ایجاد می‌کردند تلویزیون خیلی زود دچار آسیب می‌شد و به مرور زمان نور ساطع شده تغییر می‌کرد و به همین دلیل نیاز به تعویض این قطعه بود. بک لایت تلویزیون می‌تواند شامل لامپ‌های LED یا فلورسنت باشد. نور بک لایت در تلویزیون‌های LCD توسط لامپ‌های فلورسنت تامین می‌شود اما در تلویزیون‌های LED لامپ‌های LED بسیار زیادی در قسمت پشتی تلویزیون وجود دارد و به همین دلیل دیگر دیگر به بک لایت فشار زیادی وارد نمیشود و میزان خرابی این قطعه نیز کاهش یافته است.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

نحوه قرار گرفتن بک لایت در تلویزیون

بک لایت در تلویزیون به دو شکل مختلف قرار می‌گیرد یک به شکل مستقیم و دو به شکل قرار گرفتن در لبه‌ها وجود دارد. قرار گیری بک لایت در شکل مستقیم به این ترتیب است که بک لایت شامل چندین لامپ LED می‌باشد که این لامپ‌ها در قسمت پشتی پنل و در فاصله خاصی از یکدیگر قرار گرفته اند در این صورت پنل در معرض نور مستقیم می‌باشد. شیوه دوم قرار گرفتن بک لایت در تلویزیون این است که در لبه‌ها وجود دارد. بک لایت به صورت فشرده و با ساختار ردیفی در لبه‌های تلویزیون قرار گرفته است و نور را با استفاده از پدیده شکست نور به پنل تلویزیون می‌رساند. البته این روش تنها در دستگاه‌هایی که ضخامت کمتری وجود دارد دیده می‌شود.

بیشترین آمار خرابی بک لایت تلویزیون در تلویزیون برند ال جی سامسونگ و سونی

با توجه به بررسی‌هایی که انجام شده است در میان انواع برند‌های مطرح در بازار از جمله ال جی سامسونگ سونی به نظر می‌رسد که بیشترین میزان خرابی بک لایت برای تلویزیون‌های ال جی است. هر تلویزیون با هر برندی ممکن است دچار این مشکل شود. اما تلویزیونهای ال جی مدل‌های LS، LY، LB، LM، LN و LF دارای بیشترین میزان خرابی بک لایت هستند. همچنین در رتبه دوم تلویزیون‌ سامسونگ مدل EH، J، F و H نیز دچار خرابی بک لایت می‌شود. در نهایت باید گفت که تلویزیونهای سونی مدل W650 و W600 دارای این علائم هستند. علائم خرابی بک لایت در تلویزیون‌های مختلف با توجه به این که از برندهای متفاوت به بازار عرضه شده اند متفاوت میباشد.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

علت سوختن بک تلویزیون چیست؟

شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که چرا به طور کلی بک لایت تلویزیون می‌سوزد و خراب میشود؟ سوختن بک لایت تلویزیون دلایل گوناگونی دارد به عنوان مثال ممکن است لامپ‌های آن از شاسی جدا شده و باعث خرابی بک لایت شوند. در ادامه علت خرابی بک لایت تلویزیون بخصوص تلویزیون‌ ال جی را برای شما توضیح میدهیم.

استفاده از قطعات با کیفیت بسیار پایین

تلویزیون‌های میان رده از کیفیت متوسط و پایینی برخوردار هستند به همین دلیل طول عمر مفید کوتاهی نیز دارند و تا حدود 5 سال می‌تواند برای شما کارکرد مناسبی ارائه دهند. به همین دلیل اگر در تلویزیون قطعات با کیفیت پایین استفاده شود ممکن است بک لایت تلویزیون شما دچار سوختگی شود.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

جدا شدن لامپ بک لایت از شاسی

دلیل دیگری که باعث خرابی بک لایت می‌شود و در برخی از مدل‌های تلویزیون نیز مشاهده شده است این است که لامپ‌های بک لایت از شاسی جدا شده‌اند. در برخی از مدل‌های تلویزیون بک لایت به عنوان خنک کننده لامپ ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از گذشت مدتی ارتباط چسبی که بین لامپ بک لایت و هیت سیتک وجود دارد از بین می‌رود و در نتیجه لامپها گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند و سریعتر خراب می‌شوند. به طور کلی اگر تلویزیون دمای بسیار زیادی داشته باشد یا در مدت زمان طولانی کار کند باعث می‌شود که اصطکاک تلویزیون افزایش یابد و لامپ‌ها و بک لایت تلویزیون دچار سوختگی شوند.

بالا بودن ولتاژ بایاس در هنگام روشن شدن تلویزیون

زمانی که تلویزیون روشن می‌شود لوگوی برند تلویزیون به صورت شفاف بر روی صفحه نمایش تلویزیون ظاهر می‌شود. این لوگو بیشترین میزان نور صفحه نمایش را نیز به خود اختصاص داده است. به همین دلیل بیشترین میزان نور از بک لایت بر روی صفحه نمایش تلویزیون ساطع می‌شود و با گذشت زمانی طولانی بک لایت دچار خرابی می‌شود. اگر هنوز بک لایت تلویزیون شما خراب نشده اما احساس می‌کنید که در شفافیت تصاویری که مشاهده می‌کنید تغییراتی وجود دارد. حتما با یک متخصص و تعمیرکار تلویزیون صحبت کنید تا از آسیب رسیدن بزرگتر به تلویزیون خودتان جلوگیری نمایید.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

تنظیمات نامناسب باعث ایجاد خرابی در تلویزیون می‌شود

یکی از دلایل خرابی بک لایت این است که تنظیمات به صورت نامناسب انجام شده است. در بسیاری از تلویزیونها تنظیمات پیش فرض به گونه‌ای تنظیم شده است که نور بک لایت در بیشترین حالت خود قرار دارد. این نکته به ویژه هنگام خرید تلویزیون در مغازه‌ها بسیار جلب توجه می‌کند. زیرا شما در آن صورت تصاویر بسیار روشن تر و شفاف تر مشاهده میکنید. لامپ‌های موجود در تلویزیون به گونه ای تنظیم شده اند که با حداکثر توان خود عمل کنند به همین دلیل طبیعی است که عمر مفید کوتاه‌تری نیز خواهند داشت. اگر می‌خواهید عمر مفید تلویزیون خودتان را افزایش دهید یا از سوختگی و خرابی بک لایت تلویزیون خود جلوگیری کنید حتماً تنظیمات را تغییر دهید. اگر تلویزیون را ریست کنید یا به تنظیمات حالت کارخانه بازگردانید تمامی تنظیماتی که انجام داده اید از بین میرود.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

علائم خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

با توجه به اینکه هر محصول از برند متفاوت به بازار تولید و عرضه شده است سوختن بک لایت تلویزیون نیز علائم متفاوتی دارند. به طور کلی سوختن بک لایت نشانه خاصی ندارد و تنها با تغییر در نحوه نمایش تصویر است که شما می‌توانید بفهمید بک لایت تلویزیون شما خراب شده است. زمانی که بک لایت خراب شود تصاویر از شفافیت کمتری برخوردار هستند و حتی موجب قطع شدن تصویر نیز می‌شود. یکی دیگر از علائمی که کمک می‌کند شما بفهمید بک لایت تلویزیون خراب شده است این است که تصاویر به صورت تیره یا کم نور ارائه می‌شوند. هر زمان احساس کردید که بخشی از صفحه نمایش تلویزیون شما تصاویر به صورت تیره ارائه می‌دهد یا حتی قسمتی از صفحه نمایش خاموش شده است حتما با یک متخصص صحبت کنید. گاهی در برخی از موارد ممکن است تصاویر به صورت کلی از بین برود و همچنان صدا پخش شود زمانی که صدای تلویزیون پخش می‌شد اما صفحه نمایش تصویر را برای شما ارائه نمی داد به احتمال زیاد بک لایت تلویزیون شما دچار سوختگی شده است. یکی از راهکارهایی که باعث می‌شود اطمینان حاصل کنید بک لایت تلویزیون شما خراب شده است این است که از نور یک چراغ قوه استفاده کنید. یک چراغ قوه را به صورت مورب بر روی صفحه نمایش تلویزیون بتابانید و آن را روشن کنید. اگر شما تصویر را دیدید اما نور پس زمینه در تلویزیون وجود نداشت به این معنا است که بک لایت تلویزیون شما خراب شده است. به این نکته توجه داشته باشید که خرابی بک لایت تلویزیون شما می‌تواند به صورت این باشد که بخشی از صفحه نمایش تاریک است. اگر لکه‌های تیره یا نقطه‌های روشن بر روی صفحه نمایش مشاهده کردید به این معنا است که مشکلات تلویزیون شما خراب شده است. همچنین خاموش شدن خود به خود تلویزیون بعد از یک مدت کوتاه نیز یکی از علائم و نشانه‌های خرابی بک لایت است. اگر تلویزیون شما پس از نمایش لوگوی برند آن خاموش شد باید این نکته را بدانید که بک لایت تلویزیون شما خراب شده است. چشمک زدن تصویر یا قطع و وصل شدن آن یا حتی یکسان نبودن شدت نور و روشنایی صفحه نمایش از عواملی هستند که نشان دهنده خرابی بک لایت می‌باشند. اگر تلویزیون شما از نوع برند سامسونگ است و قسمت بالایی و پایینی تصویر تاریک شده است به این معنا که بک لایت تلویزیون شما خراب شده است. همچنین در برخی از تلویزیون‌ سونی نیز شاهد خرابی بک لایت هستیم. بعد از چند دقیقه تصویر قطع شده و دستگاه خاموش میشود. اگر چراغ چشمک زن جلوی تلویزیون در تلویزیونهای سونی 6 بار چشمک بزند نشانه ای از خرابی بک لایت است. اگر تشخیص دادید که بک لایت تلویزیون شما خراب شده است به سرعت تلویزیون را خاموش کنید از برق بکشید زیرا با روشن نگه‌داشتن تلویزیون ممکن است برد پاور تلویزیون شما بسوزد.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

چگونه عمر مفید بک لایت تلویزیون را افزایش دهیم؟

عمر مفید بک لایت تلویزیون‌های مختلف از برندهای گوناگون با یکدیگر متفاوت است. شما می‌توانید نکاتی را رعایت کنید و تا حدودی از خرابی بک لایت تلویزیون خودتان جلوگیری کنید و عمر مفید دستگاه را نیز افزایش دهید. نکته ای که باعث می‌شود عمر مفید تلویزیون و مشکلات افزایش یابد این است که نور پشت زمینه را کم کرده و آن را به صورت متناسب تنظیم کنید. همچنین باید محل قرارگیری تلویزیون و نور محیط را نیز در نظر بگیرید. نکته دیگری که در عمر مفید بک لایت تلویزیون موثر است این است که گزینه صرفه جویی در مصرف انرژی را فعال کنید. همچنین اگر دو یا سه ساعت از تلویزیون به صورت مداوم استفاده کردید 15 دقیقه به آن استراحت دهید. اگر متوجه شدید که بک لایت تلویزیون شما دچار خرابی شده است از شیوه صحیحی برای تعمیر بک لایت استفاده کنید.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟ _ زیگمو

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تعمیر کنیم؟

برای اینکه بک لایت تلویزیون شما نعمیر شود یا باید کل نور پس زمینه تعویض شود یا شاخه ای از لامپ‌های LED عوض میشود. به این نکته مهم توجه داشته باشید که بک لایت قطعه‌ای است که عملکرد آن در تلویزیون‌های LCD از برندهای گوناگون یکسان است و کارکرد مشابهی دارد. بک لایت در تلویزیون‌های سامسونگ و ال‌جی شامل بسیاری از لامپ های شاخه‌ای و لبه ای است. در انواع تلویزیون‌های LED بک لایت شامل Direct LED، Full array، (Edge LED (UP and DOWN، و Edge lite می باشد. اگر بک لایت تلویزیون شما دچار سوختگی شده است باید برای تعمیر تلویزیون و تعویض بک لایت به افراد متخصص و تکنسین خبره رجوع کنید. در این صورت هیچ گونه آسیب و خرابی جانبی برای دستگاه شما وجود ندارد و برد پاور شما نیز آسیب نمی بیند. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع قیمت تلویزیون در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

اگر بک لایت تلویزیون شما خراب شد توصیه می‌کنیم که از بک لایت‌های استفاده شده و دست دوم استفاده نکنید زیرا پس از مدت زمانی کوتاه دوباره تلویزیون شما از کار می‌افتد و نیاز به تعمیر خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید