امکانات تلویزیون + آموزشتلویزیون

آیا ایکس باکس و پلی استیشن به تلویزیون آسیب می‌زنند؟

آیا ایکس باکس و پلی استیشن به تلویزیون آسیب می‌زنند؟


اگر جزو افرادی هستید که علاقه به بازی‌های مختلف و پلی استیشن دارید ممکن است این تفکر قدیمی‎‌در ذهن شما باقی مانده باشد که کنسول بازی به تلویزیون‌ها آسیب می‎‌زنند. هنوز هستند خانواده‌هایی که گمان می‎‌کنند نصب کردن ایکس باکس و پلی استیشن به تلویزیون باعث می‌شود که این تلویزیون آسیب دیده و به همین دلیل برخی از افراد را آزرده خاطر کند. در این مقاله قصد داریم در مورد آسیب احتمالی ایکس باکس و پلی استیشن به تلویزیون صحبت کنیم تا شما با خیال راحت علاوه بر اینکه به پاسخ سوال خودتان رسیده اید بتوانید از بازی‌های مختلف لذت ببرید.

آیا ایکس باکس و پلی استیشن به تلویزیون آسیب می‌زنند؟

آیا ps4 به تلویزیون آسیب می‎‌زند؟


نسل قدیم بازی‌های تلویزیونی با کنسول‌های بازی ابتدایی مانند ینتندو، میکرو،سگا و آتاری شروع شد. این بازی‌ها را می‎‌توان به عنوان نسل اولیه بازی‌ها نام برد. شاید شما هم جزو افرادی باشید که بازی‌هایی مانند ماریو قارچ خور و مگامن را هنوز به یاد داشته باشید. در زمان‌های گذشته زمانی که این بازی‌ها را بر روی صفحه نمایش تلویزیون انجام میدادید این تجربه را داشتید که بعد از مدت زمانی بازی کردن نور صفحه نمایش کم شود یا اینکه سایه دار شود. حتی رنگ تصاویر نیز در تلویزیون تغییر می‌کرد. برای برخی از افراد هم این احتمال وجود داشت که پس از مدتی بازی کردن تلویزیون از کار می‎‌افتاد. باید گفت که در زمان‌های قدیم بیشتر تلویزیون‎های رنگی مجهز به لامپ‌های سنگی و شیشه‌ای بودند و کنسول‌های بازی پدیده‌های نوظهور محسوب می‎‌شدند و در عین حال سرگرم‌کننده هم بودند. به همین دلیل بچه‌ها زمانی که مشغول بازی می‎‌شدند تمامی‎‌ساعات خود را وقت بازی کردن صرف می‎‌کردند و از سوی دیگر خانواده‌ها نیز این نگرانی را داشتند که نکند سلامتی فرزندانشان به خطر بیفتد یا اینکه این بازی‌های طولانی مدت به تلویزیون و تعمیر آن آسیب زده و بتواند هزینه‌هایی برای خانواده ایجاد کند. شاید شما هم جزو افرادی هستید که تاکنون جمله‌هایی مانند بچه آخرش کور میشی، آخرش این تلویزیون رو میسوزونی زیاد شنیده اید.

آیا ps4 به تلویزیون آسیب می‎‌زند؟
دلیل اصلی سوختن تلویزیون‌ها


تلویزیون‌های نسل قدیم مجهز به سیستم لامپ کاتدی یا CRT بودند. زمانی که بازی‌های نسل قدیم بر روی صفحه نمایش تلویزیون اجرا می‌شد این بازی‌ها بیشتر دوبعدی بودند و اتفاقی که می‎‌افتاد این بود که قهرمان بازی مدام حرکت می‌کرد و بقیه تصاویر ثابت می‌ماند. تا زمانی که تصاویر در کنسول‌های قدیمی‎‌و بازی‌های ویدیویی برای زمان طولانی به صورت ثابت بر روی صفحه نمایش تلویزیون نمایش داده می‌شد در این صورت تلویزیون دچار سوختگی یا به عبارتی Burn-In می‌شد. به وجود آمدن این پدیده باعث می‌شد که هزینه زیادی برای خانواده‌ها ایجاد شود. تلویزیون‌های نسل قدیمی‎‌دارای لامپ کاتدی بودند. عبارت CRT مخفف Cathode-Ray-Tube می‎‌باشد. این تلویزیون‌ها بر اساس پرتاب الکترون به صفحه فسفری کار می‎‌کردند و سوختن تلویزیون نیز به خاطر وجود فسفر در این تلویزیون‌ها به وجود می‎‌آمد. زمانیکه شما به صورت عادی فیلم یا سریال را مشاهده می‌کردید این تصاویر هر لحظه تغییر می‌کردند و صفحه به صفحه دیگر تغییر می‎‌کرد و رنگ‌ها نیز متغیر بودند. به همین دلیل صفحه شکل جدیدی به خود می‌گرفت و هیچگاه یک صفحه ثابت نمی‌ماند. اما هنگام بازی موضوع فرق می‎‌کند و زمانی که کودکی دکمه Pause را فشار میداد و کنسول برای مدت زمان زیادی در یک وضعیت باقی می‎‌ماند باعث می‎‌شد که تلویزیون دچار سوختگی شود. اگر تلویزیون خاموش می‎‌بود هیچ اتفاقی برای این تلویزیون نمی‎‌افتاد. اگر شما اکنون یکی از طرفداران بازی‌های رایانه‌ای هستید و می‎‌خواهید یک تلویزیون مناسب را برای بازی کردن بخرید تا نگران سوختگی و آسیب رسیدن به آن نباشید با ما همراه باشید.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع قیمت تلویزیون در سایت دبی کوچولو روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

دلیل اصلی سوختن تلویزیون‌ها
آیا کنسول‌های بازی به تلویزیون‌های جدید هم آسیب می‎‌زنند؟


یکی از عیب‌های بزرگ تلویزیون‌های پلاسما و CRT این بود که تلویزیون دچار سوختگی می‌شد و این هم به خاطر ثابت ماندن تصاویر اتفاق می‎‌افتاد. اما باید گفت که این تلویزیون تقریبا از سال 2008 به بعد مدرن و جدید شدند و دیگر هیچ تلویزیونی دچار سوختگی نشده است. زیرا تلویزیون‌های جدید مجهز به تکنولوژی‌های LCD هستند و با وجود این تکنولوژی شما می‎‌توانید بدون نگرانی با سگا و میکرو خود به بازی بپردازید. در LCD ‌های جدید دیگر فسفر و الکترون وجود ندارد و همه این تلویزیون‌ها بر اساس پیکسل عمل می‎‌کنند. به همین دلیل کنسول‌ها تلویزیون سوختگی نمی‌شود و از سوی دیگر کنسول‌های بازی نیز همیشه هم همگی از تکنولوژی تصاویر سه بعدی استفاده می‌کنند و کمتر زمانی پیش می‎‌آید که یک تصویر بر روی صفحه نمایش تلویزیون ثابت بماند.
یکی از علت‌ها و راه‌هایی که باعث میشود از سوختگی تلویزیون جلوگیری شود این است که روشنایی تلویزیون افزایش نیابد. شرکت‌های تولید کننده تلویزیون پیشنهاد می‎‌کنند که در 100 ساعت اول استفاده از تلویزیون حالت روشنایی یا Brightness در یک حالت معمول و مشخص قرار گیرد یا بهتر است در همان حالت پیش فرض باشد. در کنسول‌های جدید برای اینکه تلویزیون دچار سوختگی نشود تصویر تلویزیون به صورت پیش‌فرض به صورت مات یا تیره طراحی شده است تا پیکسل‌ها بیش از حد در یک وضعیت روشن باقی نمانند.

آیا کنسول بازی به تلویزیون های جدیدهم آسیب می زند
آیا پلی استیشن به تلویزیون آسیب می‎‌زند؟


در گذشته خرابی تلویزیون توسط کنسول‌های بازی برای برخی از کاربران اتفاق افتاده است اما باید گفت که این پدیده فقط در تلویزیون‌های پلاسما و CRT به وجود می‌آمد و آن هم علتش به خاطر ثابت ماندن یک تصویر در مدت زمان طولانی بود. تلویزیون‌های پلاسما و CRT خاصیت فسفری داشتند و اگر تصویر ثابت می‌ماند ممکن بود که تلویزیون بسوزد. اما تلویزیون‌های جدید مجهز به پیکسل هستند و شما میتوانید با خیالی آسوده به بازی کردن با ایکس باکس و پلی استیشن بپردازید و از سوی دیگر کنسول‌های جدید نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر شما نکات ساده و ابتدایی را رعایت کنید می‌توانید از ایجاد چنین مشکلات جلوگیری کنید. به عنوان مثال زمانی که بازی متوقف شده است و شما زمانی را برای صرف ناهار ناهار یا دیگر امورات صرف می‎‌کنید تلویزیون را خاموش کنید.

آیا پلی استیشن به تلویزیون آسیب می زند
اثرات منفی بازی‌های رایانه ای


شاید برای کاربران این دغدغه وجود داشته باشد که بازی‌های رایانه‌ای ممکن است به دستگاه و سیستم تلویزیون آنها آسیب بزند اما باید در کنار این دغدغه به این موضوع اشاره کنیم که دنبال کردن بازی‌های رایانه ای به وسیله کنسول‌های بازی ممکن است برای سلامت جسم و روان شما نیز آسیب‌های ایجاد کند. اگر شما به صورت افراطی بازی کنید عواقبی برای سلامت جسم و روان شما را در پی خواهد داشت خطراتی مثل پرخاشگری خستگی چشم سندروم متقاطع فوقانی و سردردهای مزمن اختلال در عملکرد عضلات مچ و انگشتان همه اینها مشکلاتی هستند ممکن است در رعایت نکردن اصول بازی برای سلامت جسم و روان شما ایجاد شود. پس توصیه می‎‌کنیم که با رعایت کردن یک سری اصول و رعایت‌های اولیه به علاوه بر اینکه سلامت جسم و روان خودتان را حفظ کنید از آسیب دیدن تلویزیون تان نیز جلوگیری نمایید.

غواقب بازی های رایانه ای

 

سایر عکس ها:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره جهت خرید
مشاوره جهت راهنمایی و خرید